Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija navodi da su pojedini domaći aranžmani na planinama skuplji od nekih skijališta u Zapadnoj Evropi.
“To je pitanje ponude i tražnje, zvuči nelogično, kad imate određeni broj kapaciteta za koje vlada veliko interesovanje, a mi na Staroj planini imamo mali broj dobrih hotelskih kapaciteta i kad imate veliki broj ljudi koji žele da u određenom terminu boravi, logično je da vlasnici te cene podignu na nivo koji odgovara tražnji”, objašnjava Seničić.
Francuska i sve ostale zemlje Zapadne Evrope, imaju posebne uslove na skijalištima, nema navale uobičajene za ovaj period, pa su i cene niže.
Kada je reč o hotelijerstvu, Seničić kaže da je reč o privatnom sektoru i smeštaju. Na pitanje da li se cene mogu vratiti na staro, direktor JUTE odgovara:
“Imate destinacije koje rade cele godine i planine koje leti imaju sadržaje. Na našim planinama to fali, nemamo razvijeno kao u Austriji, Italiji i kad jedan hotel na planini radi 12 meseci, troškovi za godišnje poslovanje su niži i cena koja se nudi na tržištu je niža. Kod nas hotelijeri računaju na tri do četiri meseca zimske sezone i eventualno mesec ili dva u toku leta. Kad podelite sve troškove za jednu kalendarsku godinu i prebacite na tih pet-šest meseci rada dobijate daleko višu prosečnu cenu”, pojasnio je Seničić.
Izvor: rts.rs