Vozači, oprez: Počela velika akcija saobraćajne policije, poznato i koji će se prekršaji strogo kažnjavati

|

Saobraćajna policija će do 20. juna sprovoditi akciju pojačane kontrole vožnje pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci. Akcija će se sprovoditi u 30 država koje čine mrežu saobraćajnih policija Evrope, a za vikend će u kontroli saobraćaja biti angažovani svi raspoloživi alko-metri, kao i uređaji za kontrolu prisustva psihoaktivnih supstanci u organizmu.

Major Saobraćajne policije Aleksandar Radenković kaže da će od subote u 12h do nedelje u 12h biti tzv. “alcohol and drugs marathon” koji će trajati 24 sata neprekidno.

Radenković je rekao da je zbog velike količine vode na kolovozu juče bilo problema, uglavnom na državnim putevima drugog reda, ali i na auto-putu.

– Mi smo zbog toga upozorili građane da obrate posebnu pažnju, pogotovo da smanje brzinu. I narednih dana očekujemo veće količine kiše, tako da je zaista neophodan oprez u ovom periodu. Nadam se da će građani čuti te prognoze i da će pratiti gde postoje obustave. Ono što je jako važno je da jutros nema nigde obustave saobraćaja – naveo je Radenković.

Prema njegovim rečima, akcija pojačane kontrole saobraćaja će se sprovoditi do 20. juna.

– Ono što možda nismo rekli, a jako je bitno, od subote u 12 do nedelje u 12 imaćemo tzv. alcohol and drugs marathon koji će trajati 24 sata, što će reći 24 sata neprekidno. Svi alkometri koji imamo, svi droga testovi će biti na ulici uz maksimalne ljudske potencijale. Ono što je jako bitno, kad je reč o alkoholu, taj prekršaj je stalno u fokusu saobraćajne policije. Jedan od naših strateških prioriteta je da iz saobraćaja isključimo što veći broj onih koji se usuđuju da sednu za volan pod dejstvom alkohola – rekao je Radenković.

Kada je reč o psihoaktivnim supstancama, u Evropi je to gorući problem i da i kod nas to pokazuju podaci o broju tog prekršaja koji je konstantno u porastu već par godina unazad.

– Tako da sledi vreme muzičkih festivala na kojima je poznato da se okuplja veći broj mladih ljudi koji konzumiraju alkohol. I mi se nadamo da neće nakon toga sedeti da voze svoje vozilo. Tako da u svakom slučaju mi ćemo biti u pojačanom obimu, ne samo tokom ovih sedam dana, već i u nastavku leta, a i do kraja godine. Ponavljam još jednom, alkohol je uvek u fokusu saobraćajne policije. To znači da koga god zaustavi policija, moraće da ima proveru kada govorimo o alkotestu i o psihoaktivnim supstancama – ističe Radenković.

– Kad je reč o kontroli vozača na prisustvo psihoaktivnih supstanci, tu je malo drugačija situacija, zato što i sam test traje nešto duže, kolektori su jako skupi. Tako da, hipotetički, ukoliko biste nekog vozača koji je ispravan u svakom pogledu i zaustavili u trajanju nekih 10 do 15 minuta na licu mesta, imali biste situaciju da čoveka zadržavate nepotrebno – kaže Radenković.

S druge strane, desilo bi se možda da bi neko ko je pod dejstvom psihoaktivnih supstanci izbegao kontrolu, tako da u ovom trenutku nije moguće da svaka kontrola vozača uključuje kontrolu na prisustvo psihoaktivnih supstanci.

– Sada će tako biti, svaki zaustavljeni vozač biće kontrolisan – kaže Radenković.

U prvih pet meseci ove godine Saobraćajna policija isključila je iz saobraćaja nešto više od 23.000 vozača zbog vožnje pod dejstvom alkohola.

Dodaje da će svaki vozač koji ima preko 0,2 promila biti isključen iz saobraćaja tokom akcije, a da motociklistii profesionalni vozači ne smeju uopšte da imaju prisustvo alkohola u krvi.

– Kada je reč o vožnji pod dejstvom alkohola, tokom prošle akcije smo imali 2.000 isključenih iz saobraćaja zbog tog prekršaja, a 100 vozača koji su vozili pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. Broj prekršaja pokazuje da je Srbija bila na trećem mestu iza Turske i Francuske, dakle više od jedne Nemačke, od Rumunije, koje imaju daleko više stanovnika i vozača. To je zaista dobar rezultat i to potvrđuje da je apsolutni statistički prioritet saobraćajne policije je da što više vozača isključujemo iz saobraćaja pod dejstvom alkohola pre nego što izazovu nezgodu – ističe Radenković.

On još kaže da kada je reč o vožnji pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, tu postoje zemlje koje su i ranije počele sa kontrolama i imaju i više resursa.

– Ono što je jako bitno u ovom trenutku u Srbiji, svaka policijska uprava ima droga testove, to su Dregorovi uređaji, Drag test 5000, tako da imamo i dovoljnu količinu kolektora i kao posledica toga jeste da je broj prekršaja u konstantnom porastu. Prošle godine je broj prekršaja bio veći za čak 70 odsto u odnosu na godinu pre toga i ove godine imamo povećanje – navodi Radenković.

Zbog ovakvih kišnih padavina on savetuje vozačima da smanje brzinu, prilagode se stanju puta i uslovima saobraćaja.

Vozači motocikala u ovom periodu godine najugroženiji su jer ih je najviše na putu.

– Ove godine imamo povećanje broja poginulih u odnosu na prošlu godinu, 16 poginulih od početka godine, više od 100 teško povređenih i od te brojke od 100 teško povređenih je bilo nekoliko povreda opasnih po život, još jednom ponavljam, uglavnom se radi o mladim vozačima, uglavnom vozači motocikla stradaju – ističe Radenković.

I vozačima motocikala se savetuje da smanje brzinu kretanja, koriste zaštitnu kacigu, ali i drugu opremu kako bi bili vidljiviji za druge učesnike u saobraćaju.

Izvor: espreso.co.rs