Serviser na popravku primio televizor iz koga je curilo ovo: “Bavim se elektrikom 50 godina, a ovako nešto do sada nisam video!”

|

Elektrikom se bavim 50 godina, a ovako nešto do sada nisam video! Došao je čovek kod mene i kaže: “Curi mi ulje iz televizora!” Imao sam šta i da vidim kada sam otvorio – sve je bilo natopljeno, i to uljem koje se gomilalo od dima elektronske cigarete!

Reči majstora koji je pre par dana imao ovakav nesvakidašnji slučaj ispričao nam je Emir Abdulović, u čijoj radnji se sve zbivalo.

Emir, koji drži servis za popravku “Eplovih” uređaja, kaže da su i on i majstor bili šokirani ovim prizorom nagomilanog ulja, koje je ušlo u sve komponente televizora.

– Zvao me je prijatelj i rekao da mu curi ulje iz televizora. Televizor je bio natopljen kad smo ga otvorili – kaže nam Emir.

– Taj moj prijatelj je inače grafički dizajner i televizor koristi kao ekran za računar, a već četiri godine puši vejp (elektronske cigarete, prim. aut.). Na svu sreću nije došlo do požara, a moglo je! Elektronika je bila natopljena tim uljem, samo napajanje je isto bilo natopljeno. Televizor struju pretvara u struju koju koristi, tu su u pitanju velike snage struje i može da se desi da se to ulje zavuče u napajanje i kako se greje napajanje, tako da se greje i ulje… Moglo je da dođe do požara zbog velike temperature, a i samo ulje je zapaljivo.

Tokom svog rada viđao je svašta, ali ovako nešto nije, pa je odlučio da to snimi i objavi na društvenim mrežama. Emir je savetovao svima koji puše vejp da povremeno otvaraju i proveravaju svoje uređaje kako bi izbegli katastrofu.

Diplomirani hemičar Maksim Rapaić rekao je da rastvor koji se koristi u elektronskim cigaretama (kertridž) obično sadrži propilen glikol (PG) kao rastvarač u kome su rastvoreni nikotin i aroma.

– Elektronske cigarete bez nikotina sadrže uglavnom propilen glikol i aromu. Propilen glikol ima tačku ključanja oko 188 i slabo je viskozna tečnost koja podseća na ulje. U elektronskoj cigareti pomoću električnog grejača dolazi do isparavanja propilen glikola zajedno sa sastojcima u vidu pare. Ta para propilen glikola s rastvorenim sastojcima se delom apsorbuje u ustima i plućima korisnika, a deo se izbacuje iz usta. Para propilen glikola se vrlo brzo hladi u vidu mikrokapljica, koje se “lepe” za predmete u blizini, kao što je TV uređaj. Nagomilavanjem ovih kapljica dolazi do pojave kondenzata, tj. tečnosti, na samoj površini – kaže ovaj stručnjak.

Rapaić je orkrio da se ulje iz električnih cigareta lepi za uređaje ali i za garderobu.

– Samo što se na sjajnim i glatkim površinama primećuje tečnost. Na garderobi i na drugim predmetima koji su tako upijajući se ne vidi, a s obzirom na to da je to jako dobro rastvorno u vodi, to se onda spere pranjem veša i neće se ni primetiti, jer neće stići da se nagomila tolika količina. Na glatkim površinama, plastike, stakla i tome slično, videće se i skupiće se, jer nema apsorpcije, pa će onda da curi s toga i postati vidljivo.

Video snimak pogledajte OVDE.

Izvor: kurir.rs