Šapić otkriva šta će biti sa terenima koje je Novak vratio Beogradu: “Tereni su ušli na pola metra od spomenika”

|

Novak Đoković je od prvog juna vratio teniske terene, odnosno, Teniski centar Novak se ponovo vratio u vlasništvo grada Beograda, dok je sam klub prestao s radom. Sada je gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić objasnio šta će biti s njima.

Tri terena u okviru SC „Milan Gale Muškatirović” biće uklonjena kako bi se na tom prostoru, prema idejnom rešenju koje nikada nije sprovedeno, napravio spomen-park u čast oslobodiocima Beograda 1915. godine, otkrio je gradonačelnik Aleksandar Šapić obraćajući se medijima pored spomenika herojima.

“Ne samo da to nije urađeno već smo došli do toga da su nam teniski tereni ovde ušli na pola metra od spomenika. Kao neko ko se bavio sportom čitav svoj život dok nisam ušao u politiku, uvek ću da podržavam sport, ali moramo da napravimo jasnu granicu između stvari preko kojih se ne ide. Ko god da se tada saglasio sa ovim, mislim da nije bio u pravu. Informacija koju imam je da Republički zavod za zaštitu spomenika nikada nije dao saglasnost da tereni prođu ovako duboko i zato ih mi sada uklanjamo. Sportski centar je ponovo dat na upravljanje Gradu Beogradu i mi uklanjamo ova tri terena kako bi spomen-park dobio izgled kakav naši preci zaslužuju”, objasnio je gradonačelnik Šapić.

Sportski centar će nastaviti da postoji, a duž reke biće uklonjeno nekoliko metara ograde koja je zauzela deo biciklističke staze.

“Ostaće 14 ili 16 terena, objekat, neiskorišćeni deo parcele sportskog centra će već sledećeg leta moći da koriste građani koji idu na bazen. Poslovni prostor će biti na licitaciji i ko bude ponudio najveću cenu moći će da drži lep i kvalitetan sportski centar. Važno je da ovo sada prvi put bude urađeno valjano i da bude ponos svih nas. Izuzetno sam srećan i ponosan što mogu da dam svoj skroman doprinos da ovo konačno privedemo nameni a što je trebalo da bude urađeno još pre mnogo godina”, poručio je Šapić.

On je podsetio na kulturni i istorijski značaj spomenika koji je podignut 1988. godine na osnovu idejnog rešenja vajara Nikole Milunovića, a u čast velikim herojima koji su branili Beograd 1915. godine.

“Ovo je jedan od najvažnijih spomenika za naš narod bez obzira što on nije simbol neke velike pobede, već jedne velike spremnosti na žrtvu. Koliko je to cenio pokazao je i nemački feldmaršal Makenzen koji je na Košutnjaku podigao spomenik braniocima Beograda u znak poštovanja prema njihovoj hrabrosti”, zaključio je Šapić.

Izvor: nova.rs