Turisti iz Rumunije, koji su posetili Beograd za doček Nove godine i ostali nekoliko dana, podelili su svoja iskustva u prestonici Srbije. Oni su iznenađeni ne samo lepotom grada i atraktivnošću Srpkinja, već i visokim cenama koje nisu očekivali.
U anonimnoj objavi na Redditu, Rumuni su podelili utiske o Beogradu, njegovoj atmosferi i specijalitetima poput ćevapa i pljeskavica. Ipak, priznali su šok koji su doživeli kada su ušli u restorane, kafiće i supermarkete, otkrivši da je Beograd, prema njihovom mišljenju, skuplji od mnogih drugih evropskih gradova, uključujući Španiju.
“Pozdrav balkanskoj braći, Rumun ovde. Ove godine smo za proslavu Nove godine izabrali Beograd, a ne Budimpeštu, misleći da će cene biti mnogo niže i, naravno, zbog hrane, rakije, lepote grada i gostoprimstva ljudi… Iskreno, šokiran sam koliko su Srpkinje lepe i elegantne. Ima lepotica i u Rumuniji, ali ovde su sve prelepe… Grad je takođe veoma lep, uživamo u starim delovima grada. Beograd na vodi je lep, ali za nas pomalo previše komercijalan… Sve je odlično, hrana je fantastična. Ćevapi, pljeskavice, rakija, jela od svinjetine i slično. Ali šta je sa cenama?
Većina cena je ista ili čak viša nego u Rumuniji, Bugarskoj, Mađarskoj, pa čak i u Španiji ili Holandiji. Gugl kaže da je minimalna plata u Srbiji 550 evra, a cene su veoma visoke, čak i u supermarketima! Taksi je suludo skup, 15 evra za vožnju od 9 kilometara. Ludilo! U Bukureštu vožnja od 12 kilometara košta oko 4-5 evra tokom običnog dana. U Bukureštu možete jesti veoma dobro u turističkom delu grada za oko 10-12 evra, uključujući piće. OK, i u Bukureštu ima veoma skupih restorana, ali generalno, tamo jedem za 7 evra šta god poželim”, napisao je jedan od turista, pa dodao:
“Najjeftinije pivo u običnom restoranu u Beogradu košta 5 evra. Nas troje smo naručili 2 pljeskavice sa prilogom, ćevape, 2 piva i jednu čašu vina, i račun je bio oko 9.500 dinara, što je oko 90 evra. U običnom, prosečnom restoranu u starom delu grada, ništa luksuzno. Mislio sam da će u Srbiji cene biti niže nego u Rumuniji, ali sam pogrešio. Kako obični ljudi sa platom od 6-700 evra preživljavaju u Beogradu? Život izgleda veoma težak za obične ili starije ljude koji ne rade u velikim korporacijama. I da, sviđa mi se što se i dalje puše cigarete u zatvorenom.”
U komentarima mnogi Srbi su priznali da su svesni da je sve postalo skupo, ali da su, ipak, i sami šokirani cenama koje je stranac naveo.
“Dobrodošao u Srbiju, brate, i naš ludi svakodnevni život pun konstantne borbe”, “Mislim, jeste skupo, ali 5 evra za malo pivo? To nikako nije normalna cena. Gde si ti to bio?”, “Trenutno živim u Istanbulu i mogu da kažem da su restorani, taksi i namirnice otprilike sličnih cena kao u Srbiji. Pre nekoliko godina to je bilo nezamislivo”, glasili su neki od komentara ispod objave.
Izvor: blic.rs