Energetska kriza sve više utiče na budžet prosečnih potrošača. I najviši svetski zvaničnici upozoravaju i apeluju na štednju. Racionalim korišćenjem kućnih aparata možemo uštedeti električnu energiju i smanjiti potrošnju. U nastavku vam donosimo savete kako da bar malo smanjite račun za struju ili bar da ga zadržite na istom nivou u slučaju da dođe do poskupljenja struje.
Najveći potrošači su frižider, bojler, rerna, veš mašina, ali u letnjim danima to su i klima uređaji. Ni manji uređaje nisu za zanemarivanje: sijalice, punjači i mnoge druge “male stvari” racionalnijim korišćenjem mogu napraviti znatnu razliku u potrošnji. Taktika ima mnogo, ali sve se one odnose na racionalniju uporebu.
Klima uređaji su poznati “gutači” struje. Zbog toga praktikujte da ih isključujete kada niste kod kuće. Ukoliko termostat podesite na 25 umesto na 23 stepeni, to će vam pomoći da uštedite energiju za 3 do 5 odsto.
Računica pokazuje da najgore prolaze oni koje klima ubaci u “crvenu” najskuplju zonu. Tada stiže i papreni mesečni račun do približno 8.000, za deset sati rashlađivanja klimom “dvanaesticom”.
Pri korišćenju rerne ključno je da izbegavate njeno otvaranje tokom pečenja, a ukoliko imate moderniji model, iskoristite i pecite dva jela u njoj. Time štedite i vreme i struju. Ranije je isključite i ostavite jelo da se dopeče na toploti dok se rerna hladi.
Što se tiče ringli i kuvanju hrane na njima, važno je da veličina šerpe odgovara i velični ringe. Šerpe koje imaju deblje dno, čuvaju energiju jer se hrana u njima brže sprema.
Savet za veš mašinu i mašinu za suđe je isti. Nemojte da ih palite dokle god nisu dupke pune. Ovi uređaji koriste istu količinu električne energije nevezano za količinu prljavih stvari i suđa u njima. Bojler punite noću i redovno čistite od kamenca.
Punjači, ali i mnogi drugi električni uređaji poput televizora, troše struju čak i kad su samo uključeni u utičnicu. U slučaju TV možete tako da potrošite 24 odsto manje struje.
Izvor: blic.rs