Od 1. septembra prestaje da važi dogovor između Narodne banke Srbije (NBS) i poslovnih banaka o “zamrzavanju” svih naknada i provizija. To u praksi znači da će od tog datuma banke moći da povećaju cene svojih usluga.
Poslovne banke u Srbiji su od 1. septembra prošle godine (2022) smanjile naknade, odnosno vratile ih na nivo od 1. januara 2021. godine, kako im je preporučila Narodna banka.
Tom prilikom je postignut dogovor, pa su banke smanjile sve naknade za 30 odsto a koje su podignute od 1. januara 2021. godine. Takođe, banke su se obavezale i da ih ne povećavaju sledećih godinu dana, odnosno do 1. septembra 2023. godine.
Ovaj datum se bliži, a kako 24sedam saznaje, vrlo je moguće da će banke čim ovaj rok istekne podići naknade. To znači da će klijenti od 1. septembra plaćati skuplje vođenje (održavanje) platnog računa, korišćenje kreditne kartice, prenos novca putem trajnog naloga, uzimanje keša na bankomatu druge banke, korišćenje čekova i slično.
Doduše, jedan “scenario” bi mogao spasiti klijente od poskupljenja bančinih usluga.
“Samo ako NBS ne bude na neki način opet “intervenisala“ i preporučila bankama da ne podižu naknade, inače je to izvesno. Imamo visoku inflaciju, sve je poskupelo, troškovi rastu, pa je logično da poraste i cena bankarskih usluga”, kažu za 24sedam u jednoj od vodećih banaka na našem tržištu.
Da će od septembra naknade u bankama biti veće, potvrdili su u još nekoliko poslovnih banaka. Ipak, to neće biti baš jednostrano i bez “odobrenja” centralne banke. Narodna banka Srbije je prošle godine izmenila i propise, pa će banke morati da najave i pravdaju svako podizanje cene usluga centralnoj banci kao regulatoru tržišta.
Izvor: mondo.rs