U prodavnicama širom Srbije potrošači teško mogu da nađu šećer u pakovanju od jedan kilogram, stručnjaci najavljuju i poskupljeneje. Ovih dana šećer u pakovanju od kilograma teško je pronaći na rafovima. Jedina opcija je kupovina u džakovima, ali taj šećer je skuplji, ne samo zbog količine nego i po kilogramu. Malih pakovanja skoro da nema u prodaji.
Na primer u supermarketu kod Mirijevske pijace ga ima, bar na kilogram, a u dobro opremljenom marketu na Karaburmi, šećer je izložen stidljivo, u masi drugih artikala. Snabdevač dozvoljava vrlo malu nabavku, kaže poslovođa Kruma Trojanov.
“Ograničeno je na po jedan paket od 10 komada dnevno”, objašnjava Trojanov iz supermarket “Neša”.
Direkor Fabrike šećera u Crvenki Petros Gemintzis ističe da imaju dovoljno šećera do kraja avgusta i početka septembra i da normalno isporučuju po svim ugovorima, kako radnjama tako i industrijskim kupcima. Povećana je tražnja šećera i u svetu, ali kaže da ne izvoze u punom obimu.
Agrarni analitičar Milan Prostran ocenjuje da brzo zavlada panika u narodu ako nešto poskupi, ograniči se prodaja ili ga nema. Potrebno je odmah intervenisati iz robnih rezervi ili dozvoliti slobodno formiranje cena, kaže Prostran, jer šećer i nije najvažnija životna namirnica.
Iz ministarstva poljoprivrede kažu da šećera ima na tržištu u dovoljnim količinama i da je snabdevanje potpuno stabilno. Najavljuju pojačanu kontrolu inspekcije kako bi se sprečile zloupotrebe ili preprodaje pakovanja šećera od kilogram po cenama višim od Vladine uredbe.
Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije smatra da je problem na drugom mestu.
“Očigledno vidimo da je problem u nabavci, od proizvođača do maloprodajnih objekata. Ne bih ulazio u to koje su nadležnosti tržišne ispekcije, ali svakako i da se vidi da li možda postoje i mesta gde se nestašice veštački prave”, kaže Stanić i dodaje:
“Kada imate relativno dugo ograničenje cene, a kod nas je tako još od novembra prošle godine, imate situaciju da dolazi od deficita jer je ekonomija relativno racionalna i traži prostor kako da zaobiđe ograničenja. Ne može se dugo držati ograničenje. Srednje rešenje je povremeno ograničiti cene na višem nivou, kao što se primenjuje za gorivo”, smatra Stanić.
Izvor: mondo.rs