Bez sudijskog potpisa i obaveštenja, žena iz Beograda ostala je bez polovine svoje kuće. Izvršenje je sprovedeno na osnovu rešenja koje, kako tvrdi, nije izdao nadležni sud, već ga je potpisalo nepoznato lice iz pisarnice. Iako njena imovina nije bila predmet spora, ona je – zajedno sa suprugom – ostala bez krova nad glavom.
Prema njenim rečima, sudski postupak je pokrenut na zahtev banke zbog duga koji nije imala ona, već drugo lice. U postupku je korišćeno rešenje o izvršenju koje nije potpisao sudija, što su, kako navodi, potvrdili i predsednik suda i sudija zadužena za predmet. Ipak, izvršitelj je sproveo izvršenje pre nego što je rešenje uopšte dostavljeno dužniku, i to na imovini na kojoj nije bilo dozvoljeno sprovesti izvršenje – uključujući polovinu kuće u kojoj živi sa mužem.
„Postoji pravosnažna sudska odluka da izvršitelj nije imao pravo da sprovede izvršenje na mojoj kući. Na javnoj prodaji čak je pročitana i zabrana otuđenja i opterećenja moje imovine, ali su je i izvršitelj i kupac ignorisali“, navodi ona.
Uprkos svemu, izgubila je imovinu. Kaže da nije bila stranka u postupku, da njena kuća nije bila predmet izvršenja, a da se danas vodi kao da je zakonito otuđena. Kada je pokušala da se zaštiti, sud joj nije priznao pravo vlasništva. Prvostepeni sud je odbacio njen zahtev bez razmatranja ključnih dokaza, dok je drugostepeni sud odbio žalbu u roku od samo tri radna dana – što je neuobičajeno brzo, s obzirom na to da takvi postupci traju i po dve godine.
„Sud je ignorisao činjenicu da je izvršenje vođeno na osnovu falsifikovane isprave, da založna izjava nema pravno dejstvo i da je doneta odluka da nije dozvoljeno izvršenje na mojoj imovini. Nisu cenili ništa od toga.“
Obraćala se i Visokom savetu sudstva i podnosila disciplinske prijave, ali bez uspeha. Tužilaštvu je prijavila sudiju zbog postupanja na osnovu falsifikata, ali ni tu nije bilo pomaka. Prijava je odbačena, a prigovor Apelacionom tužilaštvu – odbijen.
Sličan scenario dogodio se i njenom suprugu, koji je izgubio drugu polovinu iste kuće pod istim okolnostima.
„Pouzdali smo se u institucije, ali smo ostali bez ičega. Izgleda da smo sami krivi – kada smo glasali za promenu Ustava i omogućili sudijama da se sami biraju i nikome ne odgovaraju.“
Izvor: blic.rs