Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao je da je imao potrebu da se obrati građanima Beograda zbog nevremena koje je juče pogodilo glavni grad.
On je medijima naglasio da je u Beogradu palo više kiše nego 2014. godine, te dodao da na Boga ne možemo da utičemo.
„Ova količina vode nije bila ni 2014. godine, a sada ću vam dati precizne podatke o sinoćnoj poplavi i kiši u glavnom gradu. Procenjeno je da je u centralnim gradskim opštinama palo negde između 40 i 50 litara kiše po kvadradnom metru, u rubnim je išlo preko 50. Sve preko 20 litara se tretira kao nepogoda. Prosek za jul do sada je bio 30 litara mesečno, a samo juče prosečno je bilo 50 litara po kvadratnom metru. Na Novom Beogradu je palo 86 litara…“, rekao je Šapić na konferenciji za medije.
On je rekao da je grad dobio nove „neuralgične tačke“ za koje do sada nisu znali.
„Mi smo juče dobili od RHMZ obaveštenje u 21.24 časov. Mi još uvek nismo ovladali veštinom čitanja budućnosti, a naročito ne čitanja vremenskih nepogoda. Tada smo već svi bili na terenu. Da li je njih iznenadilo, verovatno jeste. Ako su vremenske nepogode takve da nisu mogli da nam ukažu na to barem sat vremena ranije, veoma je teško u toj situaciji raditi. Ukupna količina padavina koja nam je prognozirana je bila od 15 do 30 litara, to je bilo u 21.24. časova. Ovde je sada najmanje važno ko je kriv, na Boga ne možemo da utičemo. Ali, važno je da se sinhronizujemo i smanjimo ovo što je bilo ranije“, objasnio je prvi čovek Beograda.
Gradonačelnik je podvukao da je činjenica da se mora znati kakva je realnost, ali i da se nađe razumevanje kod nove gradnje.
“Kada se rade rekonstrukcije ulica morate da se znate da se one duže rade i zbog tih stvari. Kada sređujemo ulicu, hajde da promenimo fi da on bude i protočniji. Bolje i kasniti tri meseca nego da nam se ovo dešava. Klima se menja, vrućine u Evropi su nezapamćene. Sva naša javna komunalna preduzeća bila su juče na terenu”, naglasio je Šapić.
Naglasio je još jednom da su svi kapaciteti bili na terenu i dodao da će se ovakve stvari očigledno dešavati jer se klima menja.
“Kada krene kiša možemo da kažemo građanima da ostanu kod kuće tih sat vremena. Dobili smo nove neuralgične tačke, ranije su se zvala mesta čekanja, a to su Blok 30, Arena, Jurija Gagarina, Gandijeva, Grčem, Manceom most. Padavine od sinoć su nam dokazale da imamo nove tačke, a moj predlog je da se urade saobraćajni znaci koje će upozoravati ljude da tu ne prolaze kada su velike padavine. Ono što ćemo mi uraditi svakog puta je da naše ekipe uvek budu na terenu. U Zemunu smo imali situaciju da je čovek upao u otvorenu rupu u šahtu. Izuzetno je važno da izvršimo neku vrstu edukacije. Važno je apelovati ljude da budu obazriviji”, podvukao je Šapić.
Izvor: nova.rs