Državni sekretar razjasnio kako je Kolubarski špekulant izazvao nestašicu šećera: Na lageru i kod proizvođača držao 32.000 tona šećera

|

Uroš Kandić, državni sekretar Ministarstva trgovine izjavio je da će proizvođači šećera danas i narednih dana isporučivati količine koje daleko nadmašuju potrebe tržišta, kao i da je nestašicu izazvao jedan špekulant iz Kolubarskog okruga koji nije puštao šećer u prodaju.

Kandić je otkrio da je jedan veletrgovac iz Kolubarskog okruga bio jedan od ključnih faktora za nestašicu šećera i da je zajedničkom akcijom tržišne i poreske inspekcije, policije i ostalih državnih organa utvrđeno da je kod njega na lageru uskladišteno 2.000 tona šećera u pakovanju od jednog kilograma.

“To je desetodnevna potreba kompletne Srbije za pakovanjem šećera od kilogram, a za deo Srbije koji je on snabdevao, to je količina koja premašuje mesec dana. U kontroli je utvrđeno da je on u prethodnih mesec dana izbacio svega oko 25 tona pakovanja šećera od kilogram, to je jedan šleper otprilike, a ostalih pakovanja, odnosno u rinfuzu šećera, koji su bili i do 30 dinara skuplji, izbacio deset puta više i špekulativnim aktivnostima izazvao poremećaj na tržištu”, rekao je Kandić za RTS.

Kandić je objasnio da je reč o firmi koja se bavi veleprodajom šećera i druge robe, a da su šećer, sem u skladištima, imali i kod proizvođača – oko 30.000 tona šećera, što je, kako je naveo, desetina ukupne proizvodnje u Srbiji na godišnjem nivou i dodao da je problem u tome što taj šećer nije pušten u prodaju.

Dakle, ovaj kamataš iz Kolubarskog okruga, kako ga je ranije okarakterisao i sam predsednik Srbije, je prema Kandićevim rečima, u skladištima i kod proizvođača držao ukupno 32.000 tona šećera. Ako je samo 2.000 tona potrebno da pokrije desetodnevne potrebe cele Srbije, računica kaže da 32.000 tona pokriva čak 160 dana, odnosno više od pet meseci potreba naših građana za šećerom.

Inspekcija je u toku i utvrđuje dalje činjenično stanje. Upitan da li je Ministarstvo trgovine moglo da spreči špekulaciju sa šećerom, Kandić je odgovorio da ne postoji zakon koji će sprečiti špekulacije i da, kako je naveo, “nezapamćena situacija u Evropi u poslednjih 70 godina rađa i takve oblike ponašanja”.

Za kraj, Kandić je poručio da je, u slučaju da građani primete da je u nekoj prodavnici cena šećera u pakovanju od jednog kilograma viša od 89,99 dinara, u pitanju kršenje uredbe Vlade Srbije i da to treba da prijave tržišnoj inspekciji.

Izvor: kurir.rs