Dejan bere pare iz saksija: Posadio voće koje traži malo a obezbeđuje dobru zaradu – Plasman obezbeđen, otkupna cena odlična

|

U naselju Žitorađe blizu Vladičinog Hana Dejan Ristić je pre nekoliko godina zasadio prvu plantažu pitome borovnice u saksijama u ovoj opštini. Biljka koja je, kako Dejan kaže, malo zahtevna a plodove daje već u trećoj godini.

Ristić na skoro dva i po hektara plantaža uzgaja kupinu i borovnicu. Sadnice borovnice su dvogodišnje, svako stablo se sadi posebno, u veliku saksiju, u odgovarajući supstrat.

Pre četri godine Dejan je započeo proizvodnju sa 2.200 sadnica sertifikovane sorte đuk, uvezene iz Holandije, da bi kasnije zasadio još 4.000 komada.

“Odlučio sam se za borovnicu jer zemljište ne odgovara malini, koju ljudi ovde najčešće biraju. Borovnica, sem sadnje, nije previše zahtevna biljka za uzgoj, a sortu đuk sam odabrao zbog toga što je pogodna za transport i, uopšte, je otporna biljka”, objašnjava Ristić.

Saksije se smeštaju na agrotekstilnu foliju koja u redovima prekriva zemlju.

“To je najteži deo posla. Za one koji bi se oprobali u njemu, treba reći da kao i kod svih voćnih zasada i ovde ima još mnogo truda i ulaganja”, kaže Dejan.

Neophodan je sistem za navodnjavanje kap po kap, prihrana i zaštita, rezidba i velika finansijska ulaganja. Sadnja jeste najteža, ali obaveza u zasadu ima kao i kod bilo kog drugog voća.

Cena sadnje izađe na oko 10 evra po sadnici, ne računajući berbu za koju angažujemo radnike, priča Dejan Ristić. Tako zasađene dvogodišnje sadnice borovnice, prve plodove daju već u trećoj godini.

Kada stabla u petoj godini dostignu puni rod, svako će u proseku imati oko pet kilograma, a problema oko otkupa nema, jer je ponuda u Srbiji je za sada ograničena.

Podizanje celog zasada borovnice od 6.220 sadnica, porodica Ristić je finansirala iz sopstvenih izvora. Subvencije koje će dobiti od države, naredne za ovu godinu, iznose 40 odsto od cene sadnice. Osim toga, imaju pravo i na povraćaj dela sredstava za sistem za navodnjavanje, koji je u ovom slučaju na daljinsko upravljanje i štedi dosta vremena, jer njime upravljaju iz kuće.

“Rod sam isporučio jednoj hladnjači iz Topole i za naredni period takođe ću imati obezbeđen plasman. Cena varira od 550 dinara po kilogramu na početku sezone, pa do 350 na kraju. Berba traje tokom celog juna”, kaže Ristić.

Izvor: kurir.rs