Danas je Sveti Luka – predskazuje kakva zima nas čeka: Šta znači dolazak gosta, a jedan običaj svi moramo ispoštovati

|

Pravoslavna crkva i njeni vernici danas, 31. oktobra proslavljaju praznik posvećen Svetom apostolu Luki, poznatiji i kao Lučindan. Sveti Luka je zaštitnik lekara i zdravstvenih ustanova.

Praznik Svetog Luke u narodu je poznat kao Lučindan i česta je slava srpskih porodica, a vernici ga slave i kao iscelitelja i zaštitnika nekih zanata.

Apostol Luka imao je 84. godine kad su ga uhvatili idolopoklonici. Sahranjen je u Tivi, glavnom gradu Beotije, tu su se njegove mošti nalazile do druge polovine četvrtog veka, kada su prenesene u Carigrad.

Mošti se danas nalaze u crkvi Svetog Nikole u Padovi, a delić moštiju je, 31. jula 2018. dobila crkva Svetog apostola i jevanđeliste Luke u Subjelu, opština Kosjerić, u vreme službovanja sveštenika Vladimira Vulete.

Narodni običaji na Lučindan

Na Lučindan se puštaju ovnovi da skaču na ovce, a čobanima se daje svečana i bolja užina ili im se nose pite, koje u Hercegovini zovu pazarice. Kada ovca “zateže”, kažu da će biti teška zima. Ako ovce lakše primaju ovnove, veruje se da će proleće ranije doći.

U Srbiji se na Svetog Luku koncima opasuju torovi da vukovi ne bi d.vili stoku, a kaže se i: „Ide Luka, eto vuka“ ili “Sveti Luka, sneg do kuka“, jer dolazi zima tokom koje vukovi dolaze do sela.

U južnoj Srbiji se po prvom gostu koji uđe u kuću na Lučindan tumači kakva će zima ili godina biti. U Crnoj Gori kažu da je duga na nebu pojas Svetog Luke.

Danas nikako ne bi trebalo da budete preki i nervozni, da se upuštate u svađe i rasprave, jer je Sveti Luka bio blag i miran i uvek pomagao ljudima.

Veruje se da je Sveti Luka lično poznavao Bogorodicu i da su tri ikone sa njenim likom koje je svetitelj naslikao najbliže njenom pravom izgledu. Zbog ovoga se smatra osnivačem hrišćanskog ikonopisa.

Izvor: espreso.rs