Bla-bla kar se oglasio nakon zahteva za njihovo gašenje: Da li ćemo ostati bez omiljene aplikacije za deljenje troškova prevoza?

|

Aplikacija BlaBlaCar, koju godinama koristi veliki broj građana u Srbiji, ovih dana našla se u centru pažnje javnosti. Najpre je izazvala kontroverze zbog oduzimanja vozila jednom vozaču koji ju je koristio, a potom i zbog zahteva za njenim ukidanjem, koji je Poslovno udruženje drumskog saobraćaja “Srbijatransport” uputilo nadležnim institucijama.

U kompaniji BlaBlaCar ističu da su oni “vodeća svetska aplikacija za putovanja zasnovana na zajednici, koja omogućava 26 miliona aktivnih članova godišnje da dele vožnju u 21 zemlji, uključujući Srbiju”.

Isijar Garsija Sagarzazu, menadžer za globalne komunikacije u BlaBlaCar-u, pojašnjava za Kurir:

“BlaBlaCar-ova tehnologija za zajedničko korišćenje automobila povezuje vozače sa praznim sedištima sa putnicima koji idu istim putem, tako da mogu da dele troškove putovanja.”

On dodaje da vozač planira putovanje unapred, nezavisno od ukrcavanja putnika, čime se potvrđuje da se vožnje odvijaju “isključivo na neprofitnoj, nekomercijalnoj osnovi”.

Kako bi se sprečila zloupotreba sistema, BlaBlaCar sprovodi niz mera:

“BlaBlaCar ne dozvoljava komercijalni prevoz putnika, a kako bi se to sprečilo, sprovodi se nekoliko mera. Jedna od njih su preporučene cene zasnovane na pređenim kilometrima sa maksimalnim ograničenjem kako bi se osiguralo da vozač ne ostvaruje profit. Dakle, cene nisu fiksne, već platforma definiše granice neostvarivanja profita. Druga važna mera je praćenje i pregled profila kako bi se rizik od neusaglašenosti sveo na minimum,” ističe Sagarzazu i dodaje da će kompanija raditi na razjašnjavanju novonastale situacije u Srbiji.

Iako aplikacija omogućava korisnicima da dele troškove prevoza i time štede novac, kao i da doprinesu smanjenju broja vozila na putevima, pravni okvir u Srbiji koji reguliše ovakve usluge nije dovoljno precizan.

Ovakva pravna nejasnoća dovela je do nedavnog incidenta kada je saobraćajna policija kaznila vozača i oduzela mu vozilo na 90 dana, iako je on putovao u skladu sa pravilima aplikacije i bez ostvarivanja profita. Incident se dogodio tokom vožnje iz Šapca ka Beogradu.

S druge strane, Poslovno udruženje “Srbijatransport” zahteva hitnu zabranu aplikacije BlaBlaCar.rs. U svom zahtevu navode da platforma “krši više zakona i poslovanjem u sivoj zoni nanosi ogromnu štetu legalnim prevoznicima i budžetu Srbije”.

U obrazloženju se ističe:

“BlaBlaCar omogućava pojedincima da prodaju usluge javnog prevoza sopstvenim vozilima za koju se naplaćuje usluga, što je u suprotnosti sa Zakonom o oglašavanju i još nekoliko propisa Srbije. Sve ovo dostiže neprihvatljivo veliki obim, usluga ide uz naknadu, a prevoznik je vozač koji nije profesionalac, ne poseduje obavezne sertifikate, a nema ni licencu. To znači da putnik nije osiguran u prevozu, ne plaća se PDV na uslugu, niti porezi, doprinosi i takse za delatnost.”

Prema analizi udruženja, godišnji promet preko ove aplikacije iznosi oko 36 miliona evra, dok je procenjena šteta po republički budžet veća od 12,5 miliona evra.

Goran Aleksić, generalni direktor udruženja “Srbijatransport”, ističe:

“Ne prihvatamo nikakve šeme i kombinacije. Državni inspektori su tu da bi zakon sprovodili i u tome je suština.”

Ipak, mnogi korisnici vide brojne prednosti u korišćenju BlaBlaCar-a. Osim nižih troškova, aplikacija omogućava fleksibilnost – vozači često pristaju da stanu van zvaničnih stajališta, što putnicima olakšava dolazak na željenu lokaciju. Dodatno, mogućnost prevoza kućnih ljubimaca čini ovu uslugu konkurentnijom u odnosu na klasične autobuse.

U zahtevu za zabranu se ipak navodi da se aplikacija koristi “ne za deljenje troškova, već za naplatu usluge”, čime, prema mišljenju udruženja, dolazi do kršenja zakona.

Rasprava o budućnosti BlaBlaCar-a u Srbiji i dalje traje, a ključni izazov ostaje usklađivanje pravnog okvira sa savremenim načinima prevoza.

Izvor: kurir.rs