U jeku letnje sezone, mnogi turisti iz Srbije počinju da razmatraju alternative destinacijama kao što su Grčka i Crna Gora, a bugarsko primorje sve češće izlazi kao atraktivna opcija. I dok se na jednoj strani vodi polemika o kvalitetu usluge, brojke jasno pokazuju da letovanje u Bugarskoj može biti znatno povoljnije.
Ekipa jedne bugarske televizije posetila je popularne plaže na jugu zemlje i zabeležila trenutne cene plažnog mobilijara i pića. Prema njihovim izveštajima, cena se nije povećala, a pojedine plaže i dalje nude besplatan plažni mobilijar uz preporučenu konzumaciju u lokalnim kafićima.
Plažni set u Burgasu – već od pola evra
Na jednoj od plaža u Burgasu, cena plažnog seta je najjeftinija – samo 1,20 leva (oko 0,61 evra) za suncobran ili ležaljku. Ispred luksuznih lokala koji nude ležaljke sa dušecima, cene su nešto više – oko 8 leva (oko 4,10 evra). U Sozopolu i okolnim mestima, glavna klijentela su Bugari, zbog čega su cene na plaži “Kavaci-Sever” ostale iste godinama.
“Naša cena za suncobran je 9 leva (oko 4,60 evra), dok je ležaljka 8 leva (oko 4,10 evra). Komplet, koji uključuje dve ležaljke i suncobran, košta 25 leva (oko 12,80 evra). Mislim da se cene nisu menjale već deset godina”, rekao je Danijel Badev, upravnik plaže.
Za turiste koji žele besplatno da koriste plažni mobilijar, postoji opcija da se smeste ispred ugostiteljskih objekata, pod uslovom da nešto kupe.
“Radimo uglavnom putem rezervacija. Plažni rekviziti se ne naplaćuju, ali je preporučena osnovna konzumacija. Dvoje-troje ljudi bi trebalo da potroše 40-50 leva”, objašnjava Aleksandar Georgiev, upravnik beach bara. Nema vremenskog ograničenja za korišćenje ležaljki, ali pitanje ostaje – koliko su pića skupa?
Kafa košta 3,90 leva (oko 2 evra), a sveže ceđeni sok 7 leva (oko 3,60 evra). Na susednoj plaži – Smokinja-Sever – situacija je slična.
“U okviru ugostiteljskog objekta, korišćenje plažnih rekvizita je potpuno besplatno. Postoji preporučena minimalna konzumacija od 10 leva (oko 5 evra) za dve ležaljke, što smatramo sasvim prihvatljivim”, kaže Petar Ivov, vlasnik beach bara.
Na mnogim plažama na južnoj obali Crnog mora postoje lokali koji nude luksuzne šatore. Cene su, naravno, veće, ali su unapred jasno označene, pa gosti znaju šta ih očekuje. “Ključ uspeha u ugostiteljstvu – bilo hrane ili pića – jeste kvalitetna usluga, dobra cena i kvalitetan proizvod. Tada niko ne može da pogreši. Ne znam zašto mnogi Bugari biraju Grčku umesto Bugarske. Mislim da Bugarska ima mnogo bolju turističku ponudu, sa boljim odnosom cene i kvaliteta. Letovanje u Bugarskoj može biti znatno jeftinije nego u Grčkoj”, zaključuje Ivov.
Međutim, na Severnoj plaži u Burgasu primetan je pravi boom – broj turista se učetvorostručio u poslednjih pet godina.
Izvor: kurir.rs