Nakon sve češćih incidenata lekari zahtevaju status službenog lica: Ko podigne ton na njih, platiće paprenu kaznu

|

Za samo tri dana na meti napada našla su se dva doktora. U prvom slučaju su maloletnici izvršili napad, u drugom je napadač bio 27-godisnjak. Napadi na zdravstvene radnike nisu retkost zbog čega stručnjaci smatraju da bi trebalo da uživaju određenu zaštitu.

“Sindikat godinama traži izmenu Krivičnog zakonika na način da se uvede novo krivično delo – napad na zaposlenog u delatnosti zdravstva i socijalne zaštite. Zbog čega? Smatramo da bi pooštravanjem kaznene politike počinioci krivičnih dela bili odvraćeni od svakodnevnih napada”, izjavio je Mihajlo Govedarica, sekretar Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti.

Sindikat ima i konkretan predlog za izmenu krivičnog zakonika.

“Ako bi imali status službenog lica, to povlači i svoja prava i svoje obaveze, a nama je cilj da zaštitimo zaposlene od napada, pooštravanje kaznene politike i omogućavanje da tužilaštvo može učinioce krivičnih dela da goni po službenoj dužnosti”, istakao je Govedarica i dodao:

“Mi hoćemo i da u slučaju verbalnog napada i u slučaju lakših telesnih povreda tužilaštvo goni učinioce krivičnih dela po službenoj dužnosti. To je suština našeg zahteva”, objašnjava on.

Poslednjeg dana zdravstveni radnici bili su na prvoj liniji napada, međutim, stručnjaci objašnjavaju da se takvi izgredi mogu desiti bilo kome i da se čak mogu pripisati tzv. pojačanom nasilju tokom praznika.

“Što se tiče našeg psihičkog stanja, često su praznici izvor stresa i razočarenja, nezadovoljstva, frustriranosti i drugih nekih negativnih emocija i osećanja. Zašto je to tako – postoji više razloga, pa se navodi jedan od razloga da su zapravo finansije”, rekla je Dragica Danilović i dodala:

“Osećaj tuge i razočarenja, zašto sebi ne mogu da priušte sve što žele, sebi bliskim osobama i slično. Drugi razlog je zato što više vremena provodimo sa svojom porodicom i prijateljima – barem bi trebalo. Oni koji ne provode osećaju tugu upravo zbog toga što su usamljeni, za praznik shvataju koliko nemvanja, aju nikoga oko sebe. A sa druge strane, oni koji su sa porodicom i prijateljima češće ulaze u te međuljudske konflikte”.

Medicinari bi svoju bezbednost mogli da poboljšaju i uvođenjem panik-tastera u zdravstvene ustanove koje bi aktivirali u slučaju opasnosti.

Izvor: mondo.rs