Marija otkrila sve o surogat majčinstvu: “Ja sam Mariova majka u svakom smislu” – Nekoliko puta i sama pokušavala da iznese trudnoću

|

Pevačica Marija Šerifović je dobila sina uz pomoć surogat majke. Ona je godinama maštala o tome da u naručju drži svoje dete i san se konačno ostvario, a njen sin rođen je na klinici u Los Anđelesu. Kako Šerifovićeva otkriva, proces je dugo trajao.

“Uh… Pa dugo je trajao moj proces odlučivanja. Ali kada sam prvi put presekla i rekla to je to, odmah je sve ostalo nekako išlo samo od sebe… Ima tu dosta pomoći i Onog odozgo”, započinje Marija Šerifović i dodaje:

“Neophodno je da se informišete, da okupite oko sebe prave ljude, iskrene i stručne. Bez želje da pojednostavljujem, jer je postupak zahtevan i emotivno i administrativno, ipak nije nemoguć. Na prvom mestu, važno je da pravno regulišete sve na vreme. Nakon toga dođe medicinski deo, terapije, vađenje jajnih ćelija, njihov transfer, zatim dobra agencija koja zastupa prava surogat majki i lekar koji prati trudnoću. Dugačak put, ali kada postoji velika želja, uvek postoji i način. Ogromna želja da nekome pružim svu ovu ljubav koju posedujem… Bezrezervno… To je na prvom mestu”, navela je pevačica.

Mnoge intresuje ko je otac deteta Marije Šerifović, ali ona ne želi da otkriva.

“Zbog ugovora o privatnosti ne mogu da delim sve informacije, ali ono što mogu da kažem jeste da će Mario, kada dođe vreme, o tome znati sve”, kaže Marija i otkriva da je u dokumentima ona navedena kao jedini roditelj.

“Baš tako. Ja sam njegova biološka majka i u dokumentima sam upisana kao jedini roditelj”, rekla je pevačica koja je razrešila nedoumice i istakla da je u genetskom smislu Mariova majka, a i da je zakon Republike Srbije prepoznaje kao majku.

“I u genetskom i u administrativnom i u svakom drugom smislu ja sam Mariova majka, svaki njegov mali atom koji dolazi iz majčinog DNK je moj”, kaže pevačica, a na pitanje da li dečak liči na nju, kaže:

“Pa još je jako mali da bih mogla da procenim. Ima vremena za to”, ističe Marija i priča kakav odnos ima sa surogat majkom.

“To je žena koja je pomogla da se ispuni moja najveća životna želja. Imale smo najbliži mogući odnos, čule se svakodnevno, zajedno prolazile kroz sve izazove trudnoće, zajedno išle na preglede”, otkriva Marija.

Odgovorom na pitanje kako je došlo do toga da se odluči za surogat majku, Marija je otkrila još par detalja za koje se nije znalo.

“Pre nego što sam se odlučila za surogat materinstvo, više puta sam pokušala da iznesem trudnoću i nisam u tome uspela, na moju veliku žalost. Zaista ne želim javno da objašnjavam medicinske razloge za to, ali surogat materinstvo je konačno bio moj jedini izbor”, otkrila je ona.

Organizacije koje se bave pravima žena, poput Autonomnog ženskog centra, surogat majčinstvo karakterišu kao eksploataciju socijalno ugroženih žena i bile su eksplicitno protiv legalizacije surogata u Srbiji kada je najavljen novi prednacrt građanskog zakonika 2019. godine koji bi to omogućio. Evo šta Marija kaže na to.

“Ne poznajem dovoljno zakonodavstvo da bih o tome mogla da govorim. Mogu samo da govorim iz pozicije žene koja je oduvek želela i znala da želi da bude majka. Mogu da govorim o hiljadama pregleda, o hiljadama analiza, o svim neprospavanim noćima u kojima sam maštala o ovom danu, o trenutku kada gledam svoje dete dok spava. Lično sam prošla, a i poznajem mnogo žena koje prolaze kroz izazove začeća i održavanja trudnoće i znam svaki sekund tog osećaja i znam da mnoge od njih sada tačno znaju kako sam se osećala. Surogat majke nisu nužno socijalno ugrožene žene u uređenim društvima. Verujem da se u nekim zemljama žene na taj način zloupotrebljavaju i iskorišćavaju. Ali klinika na kojoj se rodio Mario je zvanična ustanova, koja veoma vodi računa o svim zdravstvenim i psihološkim aspektima surogat majki. Surogat majkama je na raspolaganju stalna psihološka podrška, kompletna medicinska nega, sve do nutricionista i masera. Dok se nisam uverila da je to zaista tako, nikad ne bih pristala na ceo postupak, bez obzira na lične želje”, ispričala je Marija Šerifović.

Izvor: blic.rs