U jednoj grupi sa jeftinim nekretninama na Fejsbuku, Lidija i Jasmina su postavile pitanje koje je doslovno zapalilo mreže i dalo ideju mnogima koji u džepu nemaju velike pare, a ni uslove za kredit, a hteli bi da se skuće i konačno budu svoji na svome.
Iako se najpre čini da bi prodavac nevoljno pristao na ovakvu kombinaciju, ljudi su počeli da se javljaju i nude kuće, vikendice, ali i imanja vrednosti do najviše 15.000 evra.
One su probile led sledećim pitanjem…
Možda se radi o nekretninama koje imaju manje vrednosti, a koje bi prodavac rado prodao ali za njih nije bilo interesovanja pa je rešio da ovako okuša svoju sreću s nekim ko je u nevolji i nema svoj krov nad glavom.
Međutim, bilo je i onih koji su ovako već prodali i kažu da je to čist posao.
Sada su mnogi zatražili i objašnjenje kako takav pravni posao uopšte funkcioniše pa su im oni koji su informisaniji objašnjavali sledeće:
“Kratko objašnjenje, ugovorom kod notara se određuju obaveze kupca i prodavca kao kad kupite auto na lizing. Kupac postaje vlasnik nekretnine onog dana kad isplati zadnju ratu.”
“Ja sam pre mesec dana prodao kuću mladoj porodici koja nije u mogućnosti da kupi ili uzme na kredit. Dali 3000€, resto na 4 godine, overeno kod notara, kuća ostaje njima nakon zadnje rate”.
“Automatski se imovina vraća prodavcu nekretnine, regulisano načinjenim i overenim ugovorom. A prenos vlasništva, koji bi bio pravno regulisan tek nakon isplate nekretnine u celosti. U slučaju da prodavac nekretnine odustane pre ugovorenog roka za isplatu, dužan je da vrati dotadašnji isplaćeni novac ili po zadnjoj isplati dužan bi bio da vrati novac u celosti, u protivnom gubi pravo vlasništva. Tako da obe ugovorne stranke ne bi imale razlog za bilo kakvu manipulaciju. Tako da, samo napred!”
“Prodavcu ostaje kuća a kupac gubi sve bez prava na nadoknadu tako se navede u ugovoru”
“Mi smo kupili kuću na 5 godina, overeno kod notara, ako prestanemo da plaćamo, sve što smo dosad dali propada. Naša mesečna rata je 300 evra”
Izvor: kurir.rs