Skoro pola svog života Srđan Nikolovski iz Pančeva (34) je proveo baveći se naučno – istraživačkim radom. Autor je tri kliničke studije iz oblasti hematologije, a najveći podvig u karijeri doživljava nakon 2018. godine kada postaje član druge najveće medicinske organizacije na svetu – Američkog Koledža lekara.
Srđan je kao doktor medicine i naučnik u Ameriku otišao zbog usavršavanja. Njegov rad iz oblasti urgentne medicine o automatskim eksternim defibrilatorima predstavljen je u finalu Nacionalnog takmičenja apstrakata u Čikagu aprila prošle godine i odneo je pobedničku nagradu.
Srđan je medicinu diplomirao 2014. godine u Beogradu a tri godine posle završetka započeo je doktorske studije na Univerzitetu u Beogradu u oblasti medicinske farmakologije.
“Četiri godine sam volontirao na kliničkom radu. Srećom imao sam i poziciju na jednom od projekata Ministarstva nauke u Srbiji, istraživačkom projektu u oblasti pedijatrije, na kome sam ostao tokom tog perioda. Ipak, skoro sam to okončao s obzirom da sam već nekoliko meseci u Americi na Univerizitetu Lojalo u Čikagu. Trenutno privodim kraju svoj doktorat, kako bih mogao da krenem dalje sa profesionalnim usavršavanjem”, ispričao je Srđan.
Mladi naučnik kaže da još uvek nije primetio odlazak velikog broja mladih doktora iz Srbije, ali je svakako čuo da nekolicina ode na usavršavanje i tamo ostaje.
“Ja ne znam zaista koliko, ali ono što čujem iz priča, jeste da nas ima. Ipak, shvatio sam na osnovu razgovora sa ljudima i kontakta sa njima, da oni koji dođu nekako i ne biraju mesto gde bi otišli, već imaju više opcija i bilo koju da izaberu smatraju da im je pozitivnija, ne samo zbog akademskog usavršavanja već i života uopšte”, rekao je Srđan za Jutjub kanal Dragan Rakonjac.
Mladi naučnik i doktor medicije ističe da odlazak nije samo predoređen zbog novca. Najveći razlog što je on otišao jeste usavršavanje.
“Mnogi odlaze ne isključivo zbog novca, nego zbog nekih drugih stvari, koje su možda očigledno još elementarnije i koje najveći broj njih nađe u mestu koje odaberu. U mom slučaju je to bila situacija da sam došao presudno zbog usavršavanja, a ne zbog primanja, jer generalno govoreći ja sam u Srbiji čak lagodnije živeo”, objasnio je lekar.
Srđan tvrdi da Amerika funcioniše tako da se svaki rad u nekom trenutku isplati, što ga je naravno i zadržalo u obećanoj zemlji.
“Što se tiče bilo kakve naknade, Amerika je napravljena da ukoliko želite da radite da će to sigurno kad tad biti ispoštovano. Naravno, put ka uspehu zna biti jako težak, i svako ko dođe iz druge zemlje ovde, za njega neko vreme mora da prođe da bi se došao do uspeha”, objasnio je on za Jutjub kanal Dragan Rakonjac.
Upoređivajući studiranje u Srbiji i Americi, Srđan je priznao da u tome ipak malo prednjači Amerika.
“Ja zvanično ovde nisam student, ali mogu uporediti život studenata sa kojima sam u kontaktu ovde i u Srbiji. Ovde se prilično ulaže u kvalitet edukacije i vrlo rano studenti ulaze u akademski svet. To mogu uporediti sa Srbijom gde sam ja u akademski svet ušao tek nakon diplomiranja”, objašnjava Srđan razliku između Srbije i Amerike.
Kada bi uporedio zdrastvo u Americi i zdravstvo u Srbiji, Srđan primećuje da nigde nije idealno, ipak sviđa mu se sama organizacija rada u Americi.
“Nigde nije idealno, i zaista ne pravim razliku između znanja samih lekara u Srbiji i ovde, jedino je organizacija nešto što je potpuno različito ovde i tamo. Svakako, uvek ima prostora za napredak”, poručio je Srđan.
Mladi uspešan doktor odlazak mladih iz Srbije ne vidi kao nešto negativno što se dešava, jer smatra da svako ko ode, svojoj zemlji u nekom trenutku usavršavanja može da pomogne. Usavršavanje Srđan ne planira da prekine ni u budućnosti.
“U narednih 4,5 godina vidim sebe u podmakloj fazi dalje profesionalne edukacije na kliničkom planu. Ne znam gde će me na kraju put odvesti, možda se i vratim u Srbiju, za sada, velika sprska zajednica u Čikagu mi olakšava sve što pokušam da postignem i hvala im na podršci”, poručio je on na kraju.
Izvor: zena.blic.rs