Danas počinje Vaskršnji post koji traje 48 dana, najduži je od sva četiri posta i naziva se još Časni post.
Smatra se da je ovo najstrožiji post, jer se pretežno posti na vodi, ali važno je znati da post nije samo odricanje od hrane. Najvažnije pravilo posta jeste uzdržanje od loših misli i dela, kao i jačanje duhovnosti.
Prva nedelja posta zove se Čista. Druga nedelja je Pačista. Treća nedelja je Krstopoklona, jer se vernicima koji su stupili u podvig posta, iznosi Časni krst na jutrenju na poklonjenje i celivanje. Četvrta nedelja je Sredoposna, jer je to vreme sredine posta. Peta nedelja posta se naziva Gluvna. U toku te nedelje se ne peva, ne igra i ne svira, a poslovi se ne započinju. Šesta nedelja je Cvetna. Tako je nazvana po cveću i zelenim grančicama koje su deca i građani bacali pred Hrista pri Njegovom ulasku u Jerusalim.
Sedma, poslednja sedmica pred praznik Vaskrsenja je Strasna ili Velika nedelja. Najznačajniji dan u toj nedelji je Veliki petak, dan raspeća. Vaskršnji post se završava proslavom Vaskrsa.
Post podrazumeva pročišćenje duše i tela, a važno je u srcu negovati ljubav, dobrotu, radost i unutrašnji mir. Vernici poste kako bi se pričestili, a pričešće predstavlja sjedinjenje sa Bogom i uzima se za zdralje, mir i spasenje.
Nutricionistkinja Sandra Švabić otkriva kako da budete siti i da ostanete u dobroj formi.
– Prva nedelja posta je na vodi, pa je zbog toga važno da na tanjiru imamu nutritivno bogate namirnice koje će nam dati energiju da bismo mogli normalno da funkcionišemo u toku dana. To su orašasti plodovi, mahunarke, sveže voće i povrće. Naravno, ne smete zaboraviti na dovoljan unos tečnosti (voda, čajevi, ceđeni sokovi) – savetuje sagovornica.
Tokom posta izbor namirnica dosta je sužen. Mnogima teško pada kada se na trpezi ne nađe meso. Pečurke su bogate biljnim mastima, belančevinama i mineralima od kojih su najvažniji gvožđe i mangezijum, pa tako mogu biti odlična zamena za proteine.
– Pravilnom kombinacijom namirnica možemo dobiti kvalitetan protein kao što ga imamo u mesu. Predlog je zeleno lisnato povrće, spanać koji je bogat gvožđem i magnezijumom, zatim brokoli, karfiol i paprika. Obratite pažnju na boju paprike jer što je boja jača, to je paprika bogatija vitaminima i mineralima – kaže nutricionistkinja.
Pored adekvatne kombinacije namirnica veoma je važno da redovno jedete jer na taj način organizam stvara naviku, pa samim tim nećete osetiti glad.
– Treba da imamo redovne i među obroke – tri glavna obroka (doručak, ručak i večera) i dve užine. Tokom posta imamo kalorijski nižu ishranu, pa je bitno šta i koliko često unosimo u organizam. Mnogo je važan taj vremenski period koji prođe između obroka – od tri do četiri sata. Količina obroka ne bi trebalo da prelazi više od 250 grama, a salata je obavezna jer pruža osećaj sitosti – objašnjava Sandra Švabić.
Mnogima se čini da post znači gladovanje. Međutim, to nije tako. Period u kojem se uzdržavamo od mrsne hrane idealan je za detoksikaciju organizma.
– Ne treba gladovati tokom posta. U tom periodu organizam dovoljno trpi jer ga lišavamo hrane životinjskog porekla koja je energetski dosta bogata. Opet napominjem, pravilan izbor i kombinacija namirnica osigurava sitost. Kada je reč o voću, banane su prepune kalijuma, pa se preporučuju tokom posta jer će organizmu obezbediti dovoljnu količinu minerala. Jabuke, ananas i nar dolaze u obzir zbog vitamina C. Za užinu pojedite voćku i malo orašastih plodova (badem, indijski orah). Gledajte na post kao neku vrstu detoksikacije, a ne glad – kaže nutricionistkinja.
S obzirom na to je ovo najstrožiji post, riba je dozvoljena samo u određenim danima. Nutricioniostkinja Sandra Švabić ističe da je poželjno uvrstiti je u jelovnik, ali i da treba biti umeren jer ne odgovaraju sve vrste riba svačijem organizmu.
– U obzir dolazi pastrmka, kao i šaran na žaru. Šaran mogu da jedu osobe koje nemaju problema sa gojaznošću i insulinskom rezistencijom jer je dosta masan. Njima se preporučuje dimljeni losos, orada, oslić. U obzir dolaze i konzervisane ribe poput tunjevine i sardine – otkriva naša sagovornica.
Često će se dešavati da tokom posta osetite glad. U takvoj situaciji, savet je da prvo popijete vodu. Ukoliko i dalje imate želju za hranom, ovo je rešenje.
– Ukoliko u toku dana osetite glad uzmite malo lešnika ili badema. Nećete pogrešiti ako uz to pojedete i neku voćku. Videćete kako će vas brzo zasititi i bićete mirni do sledećeg obroka. Ako nemate problema sa šećerom, popijete čašu ceđenog soka od pomorandže. Možete da pojedete dva posna keksa i popiti šolju čaja – savetuje Sandra Švabić.
Izvor: sensa.mondo.rs