Kako je i ranije najavljivano, penzije bi od 1. novembra trebalo da budu veće za čak devet odsto! Tako bi trebalo da prosečna penzija koja je iznosila 30.965 dinara bude uvećana za 2.786 dinara i iznosiće 33.751 dinar! Ovaj rast penzije odnosi se na svih 1,6 miliona penzionera u Srbiji koji će uvećani iznos dobiti početkom decembra.
Pošto su njihova primanja dosta manja u odnosu na zarade, Vlada Srbije unajveće traži novi model “švajcarske formule”, kako bi se ovaj problem rešio. Prema tom modelu, kako su mediji pisali, jedan od načina je da se penzije usklađuju 60 odsto s rastom zarada i 40 odsto sa inflacijom, ili da se pak usklade 70 odsto s platama, a s rastom cenama na malo 30 odsto.
Iz Ministarstva finansija kažu da će se “nadogradnjom švajcarske formule obezbediti stabilan i održiv nivo izdvajanja za penzije, kako bi penzije i u novim okolnostima mogle da prate privredna i inflaciona kretanja”.
– Razmatramo okvire penzija u BDP koji bi uticali na budući rast penzija. Prvo će se tokom novembra primeniti vanredna indeksacija penzija od devet odsto, a od naredne godine planira rast penzija rastom zarada (dakle, penzije će u potpunosti pratiti rast zarada u celoj privredi).
Plan usklađivanja penzija je vanredna indeksacija novembarskih penzija u iznosu od devet odsto, tako da će uvećane penzije u 2023. godini, počevši od januarske penzije, usklađivale s rastom zarada u periodu od juna 2021. do jula 2022. godine (prema objavljenim podacima, rast zarada u ovom periodu je iznosio 12,1 odsto).
Kada govorimo o proceni prosečne penzije u 2023. godini, prosečna penzija bi iznosila 37.756 dinara, to jest 321 evro. Tada bi prosečna penzija bila veća za 20,8 odsto u odnosu na prosečnu penziju u celoj 2022. godini.
Aleksandar Stevanović, ekonomista, rekao je za Kurir da švajcarski model koji se primenjuje u našoj zemlji, podrazumeva da penzije prate rast cena i rast plata.
– Kod nas je takav odnos da 50 odsto penzije prate rast cena, a do 50 odsto plate. Usklađivanje je trenutno jednom godišnje i inflacija ga trenutno obezvredi. Najavljeni rast penzija je posledica primene formule, a ove godine rast je visok zbog visoke inflacije – kaže Stevanović i dodaje:
– Odnos penzija i plata se u Srbiji trenutno ne razlikuje bitno od drugih zemalja u Evropi. Međutim, cela analiza penzija se treba posmatrati i u kontekstu celokupnih javnih finansija, nivoa opterećenja privrede doprinosima za Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO), demografskih trendova, strateških ciljeva (da li stimulisati ljude da sami štede za starost ili da se oslanjaju samo na državni PIO).
Plate u javnom sektoru od 1. januara naredne godine porašće za 12,5, a za vojna lica 20,5 odsto, a minimalna zarada biće 40.020 dinara ili 340 evra, umesto oko 35.000 dinara, koliko je sada.
Kao što smo rekli, penzioneri će dobiti uvećanje primanja za devet odsto, a prema ranijim najavama, od 1. januara očekuje ih još jedno povećanje od 12,1 odsto. Tada će, kako se očekuje, prosečna penzija iznositi 37.756 dinara iliti 321 evro.
Izvor: kurir.rs