Jedan Subotičanin više od sedam godina ostavljao je “na stranu” kovanice od 20 dinara i tako uštedeo 600.000 dinara. Međutim, kada mu je novac bio potreban za gradnju kuće, pojavio se problem koji nije očekivao.
Kako je ispričao, u početku je sakupljao sav metalni novac, od jednog, dva, pet, 10 i 20 dinara. Kada bi sakupio oko 5.000 dinara, zamenio bi ih za papirne novčanice, bez problema. Kasnije je odlučio da sakuplja samo kovanice u apoenima od 20 dinara.
“Nisam odredio sumu, mada mi je prvo želja bila da sakupim 100.000 dinara. Uspeo sam i krenuo dalje do 200.000, pa do 300 i tako do 600.000”, ispričao je Subotičanin R.V. Pošto se u međuvremenu oženio i počeo gradnju kuće, shvatio je da uspešno može da je završi uz pomoć ušteđenih kovanica.
Međutim, kako kaže, pošto niko neće kovanice, gradnja kasni dva meseca.
“Otišao sam prvo u banku u kojoj imam račun i pitao da li bi mi zamenili svih 600.000 dinara. Kada su čuli o kojoj svoti je reč, odbili su. Kontaktirao sam druge banke i rekli su da mogu da im donesem 10.000 ili 15.000, ali samo jednom. To je jako mali deo i sa tim novcem ne mogu skoro ništa da uradim na kući. Zato sam kontaktirao Narodnu banku Srbije, odakle mi je poručeno da ne postoji nijedna zakonska regulativa po kojoj bi neko bio dužan da mi zameni kovanice. Njihov savet je da trošim dvadesetice i ja sam ih poslušao”, kaže on ali tada nailazi na nove probleme.
Kada je kupovao trpezarijski sto, po ceni od 25.000 dinara, najpre je odneo 5.000 depozita u papirnim novčanicama, a kada je otišao po sto, ostatak novca, u dvadeseticama, poneo je u kutiji za cipele.
“Nisu hteli da prime kovanice, jer im, navodno, banka neće uvažiti pazar. Radnica je ipak pozvala banku i tvrdila da joj je rečeno da će im uzeti 1.000 dinara provizije. Najavio sam da će banka imati problema jer mi je bespravno uzela proviziju i nakon toga su mi vratili 1.000 dinara, uz priznanje da ih banka nije ni tražila”, kaže ovaj Subotičanin.
Kada je njegova supruga otišla u menjačnicu sa kovanicama da kupi 50 evra, nisu hteli da joj prodaju evre.
R.V. se obratio tržišnoj inspekciji, odakle su mu rekli da njegov slučaj nije u njihovoj nadležnosti i uputili su ga na terensku kontrolu koja kontroliše fiskalne kase i dnevni pazar, ali i tamo kažu da ne rade na takvim slučajevima.
“Prijaviću taj slučaj zaštitnicima potrošača jer nije bila u pitanju zamena nego kupovina. U drugoj menjačnici nisam imao problema, a ima i jedna pekara koja mi rado menja kovanice i polako uspevam da ih zamenim, tako da mi je preostalo još oko 370.000 dinara”, navodi R.V.
Izvor: espreso.co.rs