Od toalet papira, preko jogurta i kafe, do kukuruznog čipsa, proizvođači širom sveta tiho smanjuju veličinu pakovanja – bez snižavanja cena. Ta promena obično se dešava u periodima visoke inflacije.
U SAD, mala kutija Kleenex sada ima 60 maramica, a pre nekoliko meseci imala je 65. Chobani Flips jogurti su se smanjili sa 150 ml na 130 ml. U Velikoj Britaniji, Nestle je smanjio svoju kafu Nescafe Azera Americano sa 100 grama na 90 grama. U Indiji, komad Vim sapuna za sudove se smanjio sa 155 grama na 135 grama.
Smanjivanje količine proizvoda nije ništa novo, objašnjavaju stručnjaci. Ali se širi u vremenima visoke inflacije, jer se kompanije bore sa rastućim troškovima za sastojke, pakovanje, rad i transport.
Globalna inflacija potrošačkih cena porasla je za 7 odsto u maju, tempom koji će se verovatno nastaviti do septembra, navodi S&P Global.
“Dolazi u talasima. Trenutno smo u talasu plime zbog inflacije”, rekao je Edgar Dvorski, advokat potrošača i bivši pomoćnik glavnog tužioca u Masačusetsu, koji je decenijama dokumentovao smanjenje količine prozvoda na svojoj veb stranici Consumer World, piše NPR.
Dvorski je objasnio da je smanivanje količine proizvoda privlačno proizvođačima jer znaju da će kupci primetiti povećanje cena, ali neće pratiti neto težinu ili male detalje, poput broja listova na rolni toalet papira. Kompanije takođe koriste trikove kako bi skrenuli pažnju sa smanjenja količine proizvoda, kao što je obeležavanje manjih pakovanja svetlim novim etiketama koje privlače pažnju kupcima, kako bi se lakše odlučili za kupovinu.
Izvor: nova.rs