Prema poslednjem podatku Republičkog geodetskog zavoda, za treći kvartal 2021. godine, stanovi koji su već imali vlasnika u Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Beogradu poskupeli su za godinu dana od 9 do čak 16 odsto. U isto vreme, za novogradnju treba izdvojiti od sedam do 11 procenata više nego pre godinu dana.
Stan od 50 kvadrata u glavnom gradu, gde je došlo do najvećeg skoka, u proseku košta 11.350 evra više nego lane. Na konto većeg troška od 8.000 evra u Novom Sadu, 6.000 u Nišu i 3.500 u Kragujevcu, vlasnici koji nisu požurili, ostali su bez šanse da za ovaj novac, izgubljen u vremenu, na primer i opreme sobe.
Stručnjaci za nekretnine smatraju da trend velike tražnje za starogradnjom pokazuje pre svega potrebu za gradnjom novih objekata koji “planu” čim budu izgrađeni, ali i veće poverenje u kvalitet starih stanova.
Očekivano je najveće poskupljenje stanova u vremešnim zgradama prema “Izveštaju stanja na tržištu nepokretnosti” RGZ zabeleženo je u prestonici.
Dok je pre 2 godine u proseku za kupovinu stana od 50 kvadrata u beogradskoj opštini Palilula bilo potrebno 63.650 evra, sada za isti takav treba gotovo 20.000 evra preko.
– U četvrtom kvartalu 2019. godine, u Beogradu je prosečna cena starih kvadrata bila 1.334 evra, a novih 1.760 – stoji u analizi RGZ.
– Godinu dana kasnije ovi kvadrati su koštali 1.400 evra, a novi 1.790, a na kraju 2021. godine starogradnja je poskupela 16 odsto na – 1.627 evra.
Novogradnja je u isto vreme stigla na 1.983 evra u proseku, što je za 11 procenata više nego pre godinu dana. U Novom Sadu, starogradnja je sa 1.154 evra u proseku pre dve godine, poskupela za više od 200 evra po kvadratu. Dok je ovde skok 13 odsto, u Nišu je cena veća za 16 procenata.
Iako su cene kvadrata u novim zgradama u Beogradu upadljivo više od starogradnje, u gotovo svim beogradskim opštinama zabležen je isti trend većeg poskupljenja starih stanova.
Najviše su naduvali cene vlasnici na Paliluli – 19 odsto, na Zvezdari 17, Voždovcu i Rakovici 15, u Novom Beogradu 13, a po 12 odsto su poskupeli stari kvadrati Zemuna, Čukarice, Vračara.
Prema rečime Nebojše Nešovanovića iz Međunarodne konsultantske kuće za nekretnine CBRE, stari stanovi su dobili na ceni isključivo zbog ogromne potražnje za kvadratima uopšte.
– Onoliko koliko se prodaje starogradnja, u suštini je pokazatelj koliko nedostaje nove gradnje – kaže Nešovanović. – Sve novoizgrađeno u prestonici se odmah i proda, pa u nedostatku mnogo više gradilišta nego što je potrebno, kupuju se stanovi u starim zgradama.
Agenti za nekretnine kažu i da mnogi kupci nekretnina više cene stare građevinske majstore, da imaju veće poverenje u kvalitet višedecenijskih objekata i da često sumnjaju u novije investitore.
Izvor: novosti.rs