Pooštravanje Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojim se svake godine pomera starosna granica za odlazak žena u penziju, kao i naplata penala za sve one koji pre navršene 65. godine odu u penziju glavni su razlozi zbog kojih se smanjuje broj penzionera u Srbiji. Ovo su za “Politiku” potvrdili iz Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Zakonom koji je donet 2014. godine, a primenjuje se od 1. januara 2015. godine, predviđeno je sukcesivno pomeranje uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, to jest postepeno podizanje granice života za žene za ostvarenje uslova na starosnu penziju.
Dodatni razlog je i uvođenje novog prava – prevremene starosne penzije, a time i manji broj novih korisnika koji prvi put ulaze u pravo da ostvare penziju. Statistika Fonda PIO kaže da je krajem 2021. godine bilo 75.482 penzionera manje nego šest godina ranije, krajem 2015. godine.
Suština zakona i jeste bila da se postepeno smanjuje broj novih zahteva svake godine, odnosno da se smanjuje broj penzionera koji prvi put ulaze u pravo. U istom periodu, 2015–2021, broj korisnika se smanjuje zbog trajnih obustava.
Gledano po vrsti prava, broj starosnih penzionera se povećava, a invalidskih smanjuje, s tim što je trend smanjenja broja invalidskih penzionera prisutan od 2003. godine, kada je u Zakonu o PIO promenjena definicija invalidnosti. Broj korisnika porodične penzije nema većih odstupanja i kreće se oko 20 odsto u odnosu na ukupan broj penzionera.
Posmatrano po kategoriji osiguranika smanjuje se broj korisnika iz kategorije zaposlenih i poljoprivrednih, a povećava broj korisnika iz kategorije samostalnih delatnosti, navode u Fondu PIO. U poređenju 2020. na 2021. godinu broj penzionera je smanjen za 31.822.
Izvor: kurir.rs