Poslednji ispraćaj i kremacija legendarnog glumca Žarka Lauševića održaće se u ponedeljak, 20. novembra, u 14 časova na Novom groblju u Beogradu.
Kremacija nije bila u velikoj meri zastupljena u Srbiji kao u nekim drugim zemljama, ali poslednjih godina u konstantnom je porastu i sada otprilike na pet klasičnih sahrana bude jedna kremacija.
Što se tiče Srpske pravoslavne crkve ona iako kremiranje ne smatra hrišćanskim običajem odobrava ga za svoje vernike prema njihovoj želji s tim što u tom slučaju sveštenik vrši opelo pre kremiranja.
Proces kremacije započinje podnošenjem zahteva za kremaciju, a osobe koje mogu podneti zahtev su rodbina pokojnika po krvi u prvoj liniji i rodbina u pobočnoj liniji srodstva, ali najdalje do četvrtog stepena srodstva, ili njihovi bračni drugovi.
Zahtev se podnosi u pisanoj formi a prilaže se i overena izjava preminulog lica da se njegovi posmrtni ostaci kremiraju. Posle kremacije preostali posmrtni ostaci se prikupljaju u posude koje se nazivaju urne.
Važeći Zakon o sahranjivanju i grobljima iz 2005. godine ne predviđa iznošenje urne van groblja. Posmrtne ostatke je moguće sahraniti isključivo na tačno utvrđenim površinama uređenim urbanističkim planom ili odlukom opštine.
Urna se može postaviti u Kolumbarijum (zid sa kasetama za smeštaj urni), Rozarijum (posebno uređena zelena površina sa kasetama za smeštaj urni) ili da se pepeo raspe na za to zakonom predviđeno mesto (Vrt sećanja).
U Beogradu na Novom groblju pepeo se može prosuti u Vrtu sećanja. To je zelena površina sa ružičnjakom gde se pepeo posipa u zemlju, a imena pokojnika se ispisuju na memorijalnim stubovima.
U Zakonu o sahranjivanju i grobljima predviđene su novčane kazne za pokopavanje posmrtnih ostataka van groblja koje je u upotrebi, i to od 10.000 do 100.000 dinara za organizacije, odnosno od 1.000 do 50.000 za građane.
Izvor: espreso.co.rs