Za račun od 10 pića konobar im naplatio nešto više od 1.000 dinara: “Ovo nije moguće, verovatno je greška”

|

U jednom kafiću u Beloj Palanci, račun za 10 pića je petoro Beograđana, proteklog vikenda, platilo koliko bi ih u Beogradu koštala tri!

Ceh od nešto više od 1.000 dinara i to za šest različitih vrsta kafe, dve kisele, jednu običnu vodu, kao i jedan sok od jabuke u bašti u glavnoj ulici, ih je šokirao. Prva reakcija je bila: “Verovatno ste pogrešili, molim vas, proverite šta ste kucali!”.

Međutim, greške nije bilo. Konobar koji se bavi ovim poslom već šest godina, uopšte nije bio iznenađen njihovom reakcijom, jer tako, kaže reaguje većina Beograđana, kada dođe u ovu varošicu u Pirotskom okrugu. Među gazdama kafića važi dogovor da su cene pića gde god da sednete iste.

A, cene su takve da domaća kafa sa ratlukom košta 70, espreso 110, flašica kisele vode i negaziranog soka je po 140 dinara.

– Zapanjena sam koliko je život u ovom mestu jeftiniji od prestoničkog. Kada sednem da popijem kafu sa drugaricom u Beogradu račun nam bude oko 600 dinara. Znala sam da je povoljnije, ali nisam očekivala da je ovoliko. Ono što me je još iznenadilo je i cena kugle sladoleda. Ovde ona košta svega 50 dinara, a sladoled je stvarno odličan – kaže Olivera Z.

Doduše, belopalančani nemaju taj osećaj, jer su prošlog leta kuglu plaćali 30 do 35 dinara, pa mnogi od njih nemaju razumevanja za poskupljenja.

– Znam da u Beogradu kugla košta 120 do 150 dinara, ali su tamo i plate dosta veće. U odnosu na zarade ovde i 50 dinara je mnogo. U Pirotu je jeftinije, može da se kupi i za 35 – rekao je Nenad, stanovnik ove varošice.

Olivera ke takođe rekla i da su pojedine cene u lokalnim radnjama, pošto ovde nema velikih marketa, mnogo povoljnije. Tako, npr. kesica od 100 grama kafe košta 150 dinara. To, tvrdi u Beogradu, možete da pazarite veoma retko samo na nekoj dobroj akciji.

Prosečne zarade u Beloj Palanci su već godinama na dnu liste u Srbiji i iznose oko 55.000 dinara. Mnogi građani ne zarađuje ni toliko, dosta njih žive od socijalne pomoći ili se izdržavaju od obrade zemlje.

Izvor: kurir.rs