Biti Deda Mraz u Srbiji nije lako, ali jeste isplativo. Trka za ovim poslom kreće već u novembru i traje sve do Božića. Kandidati za ovakvu vrstu angažmana ne oklevaju da obuku odelo najpopularnijeg starca na svetu, sakriju se ispod crvene kape, bele brade, gustih sedih obrva i okruglih naočara, sve kako bi zaradili dodatno.
U decembru mogu da zarade i više od hiljadu evra, ali za tu platu ipak moraju dobro da se potrude. Jedan od takvih je Beograđanin Đorđe Pantović, apsolvent na Poljoprivrednom fakultetu i student glumačke akademije, koji već petu godinu zaredom, od kraja novembra do Božića, radi kao Deda Mraz.
“Najviše posla imam u decembru, ali se zahuktavam od novembra. Uveliko zakazujem termine za posete, a baš sam počeo da radim pre dva vikenda. Zasad je to samo slikanje u studiju sa Deda Mrazom, dok je decembar rezervisan za posete porodicama. Još nemam zakazane posete za novogodišnji dan i novogodišnju noć, ali kada bude i to krenulo, u toku dana imaću sigurno od 10 do 15 poseta, koje obično kreću od ranog jutra”, objašnjava Đorđe, priznajući da posao koji radi honorarno nije nimalo lak.
Da bi njegov posao mogao da funkcioniše, potreban mu je dobar marketing na društvenim mrežama, u šta redovno ulaže novac. Oprema se podrazumeva, brada Deda Mraza se menja svake godine, kostim takođe mora da se održava i menja posle nekog vremena.
“To znači da onaj ko želi da počne da se bavi ovim poslom mora u startu da obezbedi najmanje 600 evra. I dnevni troškovi su veliki, na gorivo, šminka za lice i obrve, karte za parkiranje…”, nabraja ovaj Deda Mraz.
Priznaje da može dobro da se zaradi, u proseku više od 1.000 evra, a novac koji zaradi, Đorđe već godinama ulaže u svoje školovanje.
“Ovaj posao sam shvatio krajnje ozbiljno, za razliku od većine ljudi koji u tome vide samo šansu da na brzaka uzmu novac. Misle da ako kupe bradu kod Kineza da su završili ceo posao. Nije tako, posao nije lak, posebno ako se radi na pošten način. Jer, da bih bio Deda Mraz i da bih mogao da zaradim dovoljno, ja moram za svaku posetu da se podrobno pripremim i saznam sve o detetu koje posećujem, da osmislim posetu… U decembru ostvarim i do sedamdesetak poseta”, kaže on.
I u agencijama preko kojih ih je moguće angažovati kažu da se ovih dana ubrzano povećava obim posla, a umesto u firme, Deda Mrazovi sve češće dolaze u domove građana.
Na sajtu, poseta Deda Mraza na pola sata košta 4.900 dinara, i to od 10. decembra do Svetog Nikole. Od 20. do 21. decembra za 30 minuta druženja sa najpoznatijim dedom na svetu treba odvojiti 5.900 dinara, a od tog datuma cena postepeno raste, da bi 30. decembra Deda Mraz na pola sata koštao 8.900 dinara, a 31. decembra – 9.900 dinara.
Izvor: politika.rs