Vlada uredbom smanjila plate profesorima fakulteta u blokadi: Poznato koliko će novca primati dok ne rade

|

Profesori na fakultetima nezakonito su ostali bez dela februarskih zarada zbog blokada ustanova u kojima rade, iako je država trebalo da im isplati jedan deo. Kako bi se pravno zaštitila, Vlada Srbije donela je novu Uredbu, kojom im je značajno smanjena plata jer ne drže nastavu. Prema novim pravilima, profesori će dobijati svega 12 odsto od dosadašnje zarade – barem dok blokade traju.

Nakon što su nastavnici osnovnih i srednjih škola ostali bez plata zbog štrajka, slična sudbina zadesila je i univerzitetske profesore.

Kako je ranije pisao portal Nova.rs, mnogim profesorima i zaposlenima na fakultetima zarade nisu isplaćene jer su njihove ustanove u blokadi. Međutim, iako ne drže predavanja, profesori i dalje obavljaju naučnoistraživački rad, za koji im je sada uskraćena plata – što predstavlja nezakonitu odluku.

Vlada je dodatno otežala situaciju donošenjem nove Uredbe, kojom je smanjen broj časova naučnoistraživačkog rada sa 20 na svega pet. To znači da bi profesori morali da drže 35 časova nastave, što u trenutnim okolnostima nije moguće. Time im je plata automatski smanjena.

Profesor Filozofskog fakulteta Ognjen Radonjić istakao je za Nova.rs da nova Uredba može biti osporena pred Ustavnim sudom, ali je malo verovatno da će sud reagovati.

„Iz Zakona o visokom obrazovanju, član 68, stav 5: ‘Normative i standarde rada visokoškolskih ustanova utvrđuje Vlada, na predlog Nacionalnog saveta i po pribavljenom mišljenju Konferencije univerziteta i Konferencije akademija i visokih škola’. Dakle, procedura nije ispoštovana i na tome bi trebalo insistirati kako bi se uredba povukla ili poništila“, objašnjava profesor Radonjić.

On dodaje da je ranije radna nedelja profesora bila podeljena na 20 sati nastave i 20 sati nauke.

„Po ovoj uredbi, nastava traje 35 sati, a nauka samo pet. Ovo je urađeno da bi se plata univerzitetskih nastavnika smanjila na 12,5 odsto dosadašnje, jer su fakulteti u blokadi. Po meni, ovo je osim čina represije i čin nužde, barem za njih, jer država nema para“, kaže Radonjić.

Značajno je i to da je uredbu donela vlada u tehničkom mandatu, koja po Ustavu ima ovlašćenje samo da nastavi započete poslove.

„Ima mnogo elemenata da se uredba pobija pred Ustavnim sudom i treba podneti inicijativu za to, ali Ustavni sud ni prstom neće mrdnuti. No, u svakom slučaju, treba podneti inicijativu zbog budućnosti“, ističe profesor.

Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da profesori koji ne održavaju nastavu neće primiti plate.

„Profesori na fakultetima koji ništa ne rade, osim što učestvuju u blokadama, dobiće krompir. Sutra mislim da se isplaćuje ovaj deo za njih. Dobiće ništa. U milionima domova u Srbiji je sada nastupila radost. Ljudi neće da ih neko pljačka“, poručio je Vučić.

Izvor: nova.rs