Veliki dan za Urgentni centar: Izvedena prva operacija kičme u spinalnoj anesteziji – Dr Slaviša otkriva detalje zahvata

|

U Urgentnom centru Univerzitetskog kliničkog centra danas se radi operacija kičme kod pacijenta u budnom stanju. Operacija se izvodi po protokolu Mejo klinike, a pogodna je pre svega za starije pacijente kod kojih postoji opasnost od opšte anestezije.

Prednosti ove metode su i brži oporavak i manji postoperativni bol.

„Pacijent je 1939. godište u, da kažemo, ozbiljnim godinama, ima jedno stanje koje se zove suženje spinalnog kanala, koje je najčešće oblik degenerativnog oboljenja kičme, i koje se karakteriše jako ograničnom pokretljivošću, bolovima u nogama, jednim lošim kvalitetom života. Bez obzira što je 1939. godište, u jako je dobrom stanju – fizičkom i medicinskom”, objasnio je za RTS dr Slaviša Zagorac, načelnik Odeljenja hirurgije kičme u Urgentnom centru UKCS.

Dr Zagorac ističe da pacijenti često imaju strah od anestezije, naročito oni stariji, što je, kako ističe, u neku ruku i opravdano zbog postoperativne dezorijentisanosti, što dalje ograničava oporavak.

Primenom navedene metode, operacija kičme odvija se u budnom stanju, pacijent komunicira sa anesteziologom, sa hirurgom i omogućen je kraći postoperativni tok, kao i bolja kontrola postoperativnog bola, što je, kaže dr Zagorac, bitno za pacijente od 80, 90 godina.

Doktor ističe da su pacijenti sve više motivisani za operaciju na kičmi, dok ranije to nije bilo tako, zbog velikog straha. Trenutno se pravi plan operacija za narednu godinu. Ima i mlađih kandidata za operacije kičme.

Dr Svetlana Srećković, anesteziolog, načelnica anestezije klinike za ortopediju i traumatologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije kaže da metoda kojom se radi prema Mejo principu, predstavlja kombinaciju „perifernih nervnih blokova i regionalne anestezije”.

„Pacijent je u budnom stanju, dobija laku sedaciju, odnosno blagu sedaciju, gde mi sve vreme komuniciramo sa njim. On spontano diše, znači ukoliko mu nešto ne odgovara, popravljamo to, i to je sve. Prate se svi parametri koliko god treba”, objasnila je dr Srećković.

Izvor: rts.rs