Veći deo Balkanskog poluostrva tokom prethodnih dana nalazio se pod uticajem jakog anticiklona koji nije dozvoljavao oblacima i kiši da stignu do nas. Iznad Balkana i dalje postoji velika razlika u vazdušnom pritisku, zato i dalje duva jak južni vetar. Osim u prizemlju, i na većim visinama postoji jaka južna struja koja nam iz Afrike donosi pustinjski pesak.
Pustinjski pesak došao je i do Švajcarske. Na prognostičkim modelima videla se količina od 180.000 tona prašine. Radi se o takozvanoj suvoj depoziciji, odnosno pesku koji se taloži na zemlji.
Ova pojava nastaje kada se iznad Sahare nalazi ciklon, odnosno vrtložno kretanje, koje podiže pesak u više slojeve atmosfere. Zatim se advekcijom, odnosno horizontalnim kretanjem vazduha, pesak transportuje hiljadama kilometrima dalje od pustinje.
Osim suvom depozicijom, vazduh se može taložiti i vlažnom depozicijom na tlo, i to je slučaj kada pada takozvana prljava, žuta kiša. Sahara inače transportuje između 60 i 200 miliona peska na godišnjem nivou.
Što se tiče Srbije, i kod nas je ovih dana zabeležena veća količina saharskog peska. Ovo je uobičajena pojava tokom prolećnih meseci. Istraživanja pokazuju da su meseci april i maj oni sa najučestalijom i najvećom koncentracijom pustinjskog peska kod nas.
Pustinjski pesak u manjim količinama uglavnom ne utiče na zdravlje ljudi.
Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO), dnevne površinske koncentracije peska veće od 50 mg /m3 mogu se smatrati pragom iznad kog je moguće pronaći jasnu statističku vezu između koncetracije peska i potencijalnih zdravstvenih komplikacija koje su u vezi sa respiratornim organima.
Prizemni prodori su značajni za zdravlje ljudi, a potom za biljni i životinjski svet. Prevelika količina pustinjskog aerosola utiče i na vidljivost vazduha. Ovo je bitno za vazduhoplovstvo, pomorstvo ali i drumski saobraćaj.
Povećana koncentracija peska u vazduhu menja ne samo termičku strukturu atmosfere, već i dinamiku što se manifestuje kroz zamućenosti nebom ali i intenzivnim bojama prilikom izlaska i zalaska sunca.
Izvor: euronews.rs