Univerzitet u Beogradu predlaže rešenje za izlazak iz krize: Pogledajte šta piše u dokumentu

|

Univerzitet u Beogradu usaglasio je i predstavio studentima dokument koji predlaže rešenje za izlazak iz trenutne krize.

Dekanka beogradskog Filološkog fakulteta, Iva Draškić Vićanović, za Insajder je izjavila da se sada čeka odgovor studenata. “Imali smo veliki sastanak u ponedeljak, sa 31 dekanom, rektorom i studentima, predstavnicima svih fakulteta, po dva delegata”, kazala je ona.

Prema njenim rečima, „pet-šest sati“ se razgovaralo o svim aspektima situacije u kojoj se trenutno nalazi akademska zajednica. Sada se čeka na studente. U celosti prenosimo sadržaj dokumenta koji su potpisali Rektorski kolegijum i dekani:

“Duže od pet meseci, univerziteti u Srbiji nalaze se u složenim vanrednim okolnostima. Univerzitet je zajednica nastavnika i studenata, pa i njegovoj autonomiji i funkcionisanju štete isti oni faktori koji ugrožavaju status njegovih kako studenata, tako i nastavnika. Uporedo s tim, autonomija univerzitetu daje posebnu važnost i specifičnu ulogu, uključujući i onu da predstavlja savest društva kojem pripada. Na pojedinačnom nivou, studenti i nastavnici imaju pravo da učestvuju u oblikovanju i iskazivanju svojih ideja i pogleda na svet, a univerzitet je jedno od ključnih mesta za njihovu slobodnu i kritičku misao.”

Imajući u vidu složenost situacije u kojoj se nalazi univerzitet, kao i dinamiku tekućih društvenih i političkih zbivanja, a uvažavajući raznovrsnost stavova, uverenja i težnji među nastavnicima i studentima, univerzitet je odlučio da ponudi mehanizam koji će omogućiti da: 1) nastavi da podržava studente u borbi za pravednije društvo, 2) zaštiti sve svoje studente i zaposlene, i time 3) odbrani svoju autonomiju i društvenu ulogu.

“Pitanje odgovornosti i valjanosti postupanja institucija studenti su prvobitno postavili kroz svoja četiri zahteva, a pažnju javnosti pridobili su višemesečnim blokadama fakulteta. U tome su ih podržali gotovo svi nastavnici i stali zajedno sa njima pod okrilje autonomije univerziteta, a u zajedničkoj i opravdanoj reakciji na društvene probleme od najveće važnosti.”

Društveni pokret studenata u blokadi nedavno je prešao u novo polje delovanja, zahtevajući vanredne parlamentarne izbore. Iako je veliki broj nastavnika pozdravio ovu odluku, ova etapa zajedničkog puta može se nastaviti samo u svojstvu građana. Ostajući autonoman od dnevno-političkih uticaja, univerzitet ne može da podrži studente u izbornom procesu, ali može ostati njihov pouzdan partner u čuvanju studentskih zahteva i borbi za ustavne principe.

“Fakulteti i univerziteti ne mogu na duži vremenski period (više meseci) izdržati nezabeležene pritiske kojima su izloženi i konkretne mere čije se posledice već veoma osećaju ili do kojih će veoma brzo doći: blokade računa, egzistencijalna ugroženost zaposlenih, napuštanje fakulteta od strane saradnika, profesora i nenastavnog osoblja, gubitak studenata, obustava komunalnih usluga, tužbi prema fakultetima i sl.”

Pitanje je i koliko će studenti u blokadi moći da izdrže u narednim mesecima, posebno tokom letnjeg perioda, kada se očekuju dodatni izazovi. Takođe, postavlja se pitanje šta će se dogoditi ako se do jeseni ne raspišu izbori, ili ukoliko se uopšte ne raspišu. Nastavak školske godine mogao bi dovesti do mobilizacije novih studenata i ponovnog pokretanja masovnih studentskih akcija.

“U cilju očuvanja jedinstva univerzitetske zajednice i zajedničkog odolevanja nezabeleženim pritiscima sa kojima je suočena, predlažemo združeno delovanje studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja svih fakulteta Univerziteta u Beogradu na sledećim osnovama:”

Povezivanje i komunikacija: Potrebno je intenzivirati komunikaciju između predstavnika fakulteta i studenata u blokadi. Uspostaviće se fakultetski radni tim koji će koordinirati raspored nastavnih aktivnosti i studentskih protesta.

Zaštita statusa svakog studenta: Fakulteti će omogućiti mirovanje za studente koji procene da nisu u mogućnosti da završe školsku godinu.

Bezbednost svih studenata: Fakulteti se obavezuju da će nastaviti da budu sigurno utočište svim studentima i da će očuvati mere zaštite njihove bezbednosti.

“Model nadoknade nastave i upisa naredne školske godine prilagođen specifičnostima svakog studijskog programa, donesen u dogovoru sa studentima u blokadi i koji će na određeni način sačuvati blokade u određenom vidu (ovo može da bude konkretizovano u skladu sa dogovorom sa studentima):”

Univerzitet u Beogradu smatra da nema društvene pobede u Srbiji i napretka društva ako se dozvoli urušavanje ove institucije. “Ne smemo dozvoliti nametanje igre u kojoj se spasavanje univerziteta sa jedne strane i društva sa druge stavljaju kao izbor ili-ili, već na odbranu univerziteta moramo gledati kao na neophodan, ali ne i dovoljan uslov za spašavanje društva.”

“Nadoknada nastave kojoj se opiru studenti u blokadi neće dovesti do dobrih rezultata, čak ni ukoliko se održi. Ako se onlajn nastava izvodi kao rešenje iznuđeno izostankom dogovora sa studentima u blokadi, ona postaje simbolom trajne podele u akademskoj zajednici, a umesto korisnog alata posmatraće se kao oruđe za pritisak.”

Predloženi planovi za dalji razvoj protesta i blokada uključuju kombinovani model, u kojem bi se nastava delimično održavala uz blokade i plenum, čime bi se omogućilo prisustvo studenata na fakultetima, kao i veću masovnost protesta. Takođe, istaknuta je potreba za zajedničkim protestima profesora i studenata.

“Kontinuirano prisustvo studenata u blokadi: Fakulteti će očuvati prisustvo studenata u blokadi, prilagoditi raspored nastave i raspoloživost prostorija njihovim aktivnostima.”

U slučaju nastavka nastave, Univerzitet u Beogradu je spreman da pregovara sa Vladom i Ministarstvom prosvete o pomeranju završetka školske godine, mogućnosti mirovanja za studente, smanjenju broja ESPB bodova, i drugih važnih administrativnih promena. Takođe, predloženi su i zahtevi vezani za budžetska sredstva i smanjenje pritisaka na univerzitetske institucije.

“Ukoliko Ministarstvo ne ispuni pomenute zahteve u razumnom roku, Univerzitet će morati da razmotri druge načine borbe za ostvarenje svojih zakonom zagarantovanih prava, uključujući protestnu obustavu rada.”

Univerzitet u Beogradu će redovno obaveštavati studente o rezultatima pregovora i spreman je da uključi studente u svoju delegaciju.

Izvor: n1info.rs