Penzioneri mogu izgubiti pravo na najniži iznos penzije ako počnu da primaju penziju iz inostranstva. Naime, u tom slučaju, ako je iznos njihove inostrane penzije veći od najnižeg iznosa koji dobijaju u Srbiji, oni će od tog trenutka primati samo razliku između ukupnog iznosa penzija i garantovanog najnižeg iznosa.
Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (Fond PIO) objašnjava da, kada je penzioner u pitanju i ako ima staž u inostranstvu, odluka o visini penzije u Srbiji često bude odložena dok ne bude poznato kako će se iznos inostrane penzije odraziti na ukupnu visinu primanja. U praksi, ako penzioner ima staž u inostranstvu, odluka o najnižem iznosu penzije može se promeniti, osim u situacijama kada penzioner još uvek ne ispunjava uslove za penziju u inostranstvu.
Najniži iznos penzije za poljoprivredne penzionere iznosi 19.644 dinara, ali ukoliko penzioner počne da prima penziju iz inostranstva, njegov ukupni iznos penzije može biti smanjen, i to tako da mu se isplaćuje samo razlika do garantovanog najnižeg iznosa.
Ukoliko bi se na inostranu penziju čekalo, broj penzionera sa malim stažom u Srbiji mogao bi da se nađe u situaciji da vraća preplaćene iznose penzije. To bi trebalo izbeći, zbog čega je važno da svi budući penzioneri prilikom podnošenja zahteva prijave i rad u inostranstvu. Ukoliko je penzija penzionera u Srbiji već veća od najnižeg iznosa, ta situacija neće imati uticaja na njegovu penziju.
Prema Zakonu o PIO, najniži iznos penzije se isplaćuje korisnicima samo ako zbir njihove penzije iz Srbije i inostranstva ne prelazi predviđeni minimum. U tom slučaju, penzioner će primiti razliku do tog iznosa. Ako zbir penzija prelazi najniži iznos, penzioner će primiti samo iznos koji odgovara njegovom stažu i zaradi, a inostrana penzija će se preračunati u dinare prema važećem deviznom kursu na dan ostvarivanja prava.
U nekim slučajevima, penzija može biti toliko visoka da se mora ograničiti. Najviši iznos penzije koji može biti isplaćen trenutno iznosi 230.145,48 dinara. Pri određivanju tog limita, ne uzima se u obzir da li penzioner prima i penziju iz inostranstva.
Takođe, napominju iz Fonda PIO, u nekim slučajevima, iako propisi određuju minimalni iznos penzije, penzionerima ova penzija neće pripadati. Na isplatu najnižeg iznosa može uticati i prebivalište penzionera.
Korisnici koji žive u inostranstvu mogu primati samo onaj iznos penzije koji su zaradili, bez garantovanog dela, u skladu sa odredbama međunarodnih sporazuma o socijalnom osiguranju. Takve odredbe postoje u svim sporazumima zaključenim između bivših jugoslovenskih republika.
“U slučaju da penzioner koji prima najnižu penzije menja mesto prebivališta, tj. preseli se u inostranstvo, u obavezi je da o toj promeni odmah obavesti fond. Isplata će biti preko računa strane banke, a istovremeno se proverava da li i dalje može da se isplaćuje najniži iznos. Ako se za ove okolnosti prekasno sazna, moguće su velike pretplate i neugodne situacije za korisnike koji treba da vrate ono što im ne pripada, iako koriste relativno mali iznos penzije”, objašnjavaju iz penzijskog fonda.
Najviši iznos penzije za sve kategorije trenutno iznosi 230.145,48 dinara.
Treba naglasiti da se mogućnost isplate najnižeg iznosa ceni po prebivalištu, a ne po tome da li je isplata penzije u Srbiji ili u drugoj državi.
“Na primer, neko sa prebivalištem u Sloveniji može da ovlasti drugo lice da prima penziju u Srbiji, ali to ne znači da će se nastaviti sa isplatom najnižeg iznosa penzije. Jednako postupaju i nosioci osiguranja u inostranstvu, pa tako građani Srbije ne bi mogli da koriste garantovani iznos penzije iz, na primer, Bosne i Hercegovine”.
Izvor: politika.rs