Nakon perioda mraza, ponovnog otopljenja i uporne kiše koja traje danima, mnogi se pitaju kako se ove vremenske oscilacije odražavaju na biljke, posebno na voće. O ovoj temi za Prvu TV govorili su dipl. inženjer agronomije Ljiljana Gvozdić i meteorolog Ivan Ristić.
Velika šteta na kajsijama
Ljiljana Gvozdić ističe da je problem počeo još u martu, kada su temperature duže vreme bile iznad 20 stepeni, što je povećalo rizik od naglog zahlađenja i njegovih negativnih posledica.
“Bojazan je krenula sa martom, kada smo dugo imali temperature iznad 20 stepeni i postojala je mogućnost da će doći do pada temperature i da će doći do negativnih posledica, i to najviše po koštičavo voće koje je u beogradskom regionu najviše zastupljeno. Kajsija je prva od njih, koja je najviše i stradala”, kaže Gvozdić. Dodaje da će ove godine prinos kajsija biti značajno smanjen.
“Sigurno će biti čak 80 odsto manje ploda kajsije”, upozorava ona.
Šta nas čeka u narednim danima?
Meteorolog Ivan Ristić ukazuje na nastavak vremenskih oscilacija u aprilu, uz tačnu prognozu za predstojeći period.
“Kiša će nastaviti da pada do kraja ove nedelje i početka sledeće. Biće kišovito, s tim što će biti sve više pauza u padanju kiše. Maksimum padavina biće još večeras i sutra pre podne, a posle će intenzitet kiše da opada. Temperatura će biti uglavnom između 12 i 18 stepeni”, objašnjava Ristić.
Međutim, upozorava da nas početkom aprila očekuje novi hladan talas.
“Ima naznaka da će oko 5. i 6. aprila opet doći do velikog zahlađenja. Doći će niske temperature i mraz sa severa Evrope”, navodi on.
Dobra vest je da će se vreme poboljšati nakon 15. aprila.
“Posle 15. aprila, taman za Uskrs, odlazimo u topliji period. Opet ćemo se ugrejati, jer će biti temperature iznad 20 stepeni”, zaključuje Ristić.
Izvor: mondo.rs