Sutra je Tucindan, jedno je strogo zabranjeno: Počinju pripreme za Božić, a za decu važi poseban običaj

|

Vernici Srpske pravoslavne crkve sutra obeležavaju Tucindan, praznik posvećen pripremi pečenice za Božić. Naziv Tucindan potiče od običaja da se životinja za pečenje prvo omami udarcem ušicama sekire preko grudvice soli, koja se nalazi u platnenoj vrećici na njenom čelu, pre nego što se zakolje.

Ovaj običaj vuče korene iz prethrišćanskih vremena kada je bio deo ritualnog prinošenja žrtve, ali ga je pravoslavna crkva prihvatila i blagoslovila. Za pečenicu, nekada poznatu kao “božnjićara,” obično se kolje mlado svinjče ili jagnje, dok neki ljudi zakolju ćurku, gusku ili kokošku. Ipak, u mnogim krajevima živina se ne sme naći na božićnoj trpezi zbog verovanja da simbolizuje “nazadovanje i rasturanje kuće,” jer “ključa i baca zemlju iza sebe.” Ako se živina kolje za supu, glava i noge se odmah bacaju.

Pečenica koja se priprema za Božić veruje se da donosi sreću i blagostanje domu. Svinjče ili jagnje se kolju pre podneva, a mesto na kojem se to obavlja posipa se slamom kako bi se očuvala simbolika plodnosti i obilja.

Nekada su se deca, ako to “zasluže,” kažnjavala na Tucindan, ali je nakon tog dana bilo zabranjeno udarati ih, jer se verovalo da bi im na mestu udarca mogli izbiti čirevi. U severnom Banatu ovaj običaj i dalje postoji, pa roditelji simbolično “tuku” decu kako bi bila poslušna. Međutim, postoje i izvori koji naglašavaju da se deca na Tucindan ne smeju kažnjavati iz istog razloga.

Od Tucindana počinje priprema doma za Božić. Domaćica priprema brašno za mešenje, menja slamu u gnezdima za živinu, pribavlja suve šljive, smokve, orahe, novčiće i bombone, koje će na Badnje veče prosuti po slami u kući da ih deca pokupe pijučući. Na ovaj dan, prema narodnom verovanju, ništa se ne sme iznositi iz kuće, ali je zato važno vratiti sve dugove kako bi domaćin ušao u Božić bez obaveza.

U pojedinim krajevima Srbije na Tucindan se večera na podu, umesto za stolom. Glava porodice sedi okrenut prema istoku, a večera se sastoji od posnih jela, poput hleba, pasulja, kupusa, ribe i drugih tradicionalnih namirnica. Prvo se na pod postavljaju so i beli luk, a zatim ostala hrana.

Izvor: espreso.co.rs