Sutra je Markovdan – Ovaj cvet obavezno unesite u kuću: Veruje se da privlači sreću i blagostanje, a nastao je od Isusovih suza

|

U četvrtak, 8. maja, vernici Srpske pravoslavne crkve obeležavaju Markovdan, praznik posvećen svetom apostolu i jevanđelisti Marku. Ovaj dan ima posebno značenje u narodu – ne samo zbog svetitelja koji je preneo Hristovu Reč širom sveta, već i zbog običaja i verovanja koja se prenose kroz generacije.

Jedan od najlepših običaja vezanih za Markovdan je unošenje ljiljana u dom, jer se veruje da ovaj cvet donosi sreću, mir i blagostanje, štiti dom od nesreće i duhovno ga osvećuje. U hrišćanskoj simbolici, ljiljan je jedan od najuzvišenijih cvetova. Prema legendi, nastao je iz suza Isusa Hrista koje su pale na zemlju tokom Njegovog pogubljenja, zbog čega je povezan s nevinim stradanjem, nadom i duhovnom čistoćom.

Ljiljan je poznat i kao „Bogorodičin cvet“, jer se veruje da je bio omiljeni cvet Device Marije. Tri latice ljiljana simbolizuju Svetu Trojicu, ali i tri ključne osobine Marije: nevinost, pobožnost i skromnost.

Zbog toga je u našem narodu običaj da se ljiljan unosi u dom na važnije praznike – kao znak čiste vere, zaštite porodice i molitve za blagostanje.

### Ko je bio Sveti Marko – Jevanđelista koji je zapisao Hristovu nauku

Sveti Marko bio je saputnik i duhovni sin apostola Petra. Kada su boravili u Rimu, vernici su zamolili Marka da napiše sve što zna o životu, čudima i učenju Isusa Hrista, što je rezultiralo nastankom Markovog jevanđelja, jednog od četiri kanonska teksta Novog zaveta.

Marko je postao episkop i propovednik, a njegova misija ga je odvela čak do Egipta, gde je uspeo da osnuje crkvu u Aleksandriji. Međutim, zbog svoje vere bio je progonjen, mučen i na kraju ubijen, ostajući dosledan svojoj misiji do poslednjeg trenutka.

Pre nego što je umro, dok su ga vukli ulicama Aleksandrije, javio mu se sam Isus Hrist i rekao: „Mir tebi, Marko, jevanđeliste moj.“ Marko je odgovorio: „Mir i tebi, Gospode moj Isuse Hriste“, i predao svoj duh.

Markovdan se u narodu naziva i „blagi dan“, ali se veruje da njegov mir ne sme biti narušen. Smatra se da onaj ko na ovaj dan radi u polju ili dvorištu, može da doživi oluje, grad ili nesreću tokom godine, jer Sveti Marko hoda svetom sa „korpom punom grada“ i kažnjava one koji ne poštuju dan odmora i molitve.

Na Markovdan se takođe veruje da ne treba spavati tokom dana, osim ako ste prethodno „zgrešili“ i odspavali na Đurđevdan – u tom slučaju, spavanje na Markovdan se preporučuje kako biste poništili prethodni „greh“.

Unošenje ljiljana u dom ima za cilj zaštitu od zlih sila, kao i donošenje duhovnog mira i plodnosti u svakom smislu – i na njivama, i u srcima.

Ovo su običaji za Markovdan: Unesite ljiljan u dom – idealno na sto ili u ikonu. Upalite sveću Svetom Marku i izgovorite kratku molitvu. Nemojte obavljati teške fizičke poslove, naročito ne u bašti, polju ili oko kuće.
Ne spavajte preko dana (osim ako vam je potreban „oproštaj od Đurđevdanskog sna“). Okupite porodicu i razgovarajte o veri, duhovnim temama i unutrašnjem miru.

Markovdan nije samo još jedan praznik – on je podsetnik da mir dolazi kada stanemo, okrenemo se veri i unutar doma posadimo ono što želimo da cveta: ljubav, mir i zaštita.

A ljiljan, cvet nastao iz suza Isusa Hrista, neka vam bude simbol te molitve. Unesite ga sutra – i verujte da ste tim činom otvorili vrata nečemu svetom.

Izvor: kurir.rs