Bo Džesap, studentkinja iz Britanije, ima 19 godina i radi nešto prilično neobično – daje imena kineskim bebama, od čega pritom otplaćuje studije. Do sada je ime izabrala za 677.000 malih Kineza.
Bo studira socijalnu antropologiju u Londonu, završava fakultet od novca koji zarađuje preko svoje veb stranice Special name. To je sajt koji generiše engleska imena beba za kineske roditelje kako bi oni mogli da imaju naloge za mejl i kako bi mogli da se uklope u zapadnu kulturu.
„Ne možete imati adresu e-pošte sa kineskim znakovima. U suštini su vam potrebna slova“, kaže Džesap, koja je u toj činjenici videla priliku za zaradu.
Ona je posao pokrenula 2015. godine kada je imala samo 15 godina. Džesap je do sada zaradila preko 400.000 dolara tako što je pronašla ime za čak 677.900 beba. Iako mnogima može izgledati neobično kako uz takav posao može da zaradi, ova vrsta usluge je prilično popularna i potrebna u kineskoj zajednici. Kinezi često imaju dva imena, jedno je njihovo kinesko ime, a drugo je zapadno ime koje koriste u komunikaciji sa zapadnjacima.
Baš kao što njihovo kinesko ime ima duboko značenje, Kinezi žele da njihovo englesko ime takođe nosi posebnu simboliku. Međutim, zbog internet cenzure u Kini koja otežava istraživanje engleskih imena, njihovi pokušaji završavaju se neslavno.
U taj svet Bo je ušla preko kolega njenog oca. Kad je bila u Kini sa svojim tatom, jedna tatina koleginica, Kineskinja Vang, htela je da svojoj trogodišnjoj ćerki da englesko ime i zatražila je savet od Bo.
„Bila sam počastvovana i iznenađena. Činilo se kao zaista važna stvar koju treba uraditi.” I nakon što je malo više saznala o gospođi Vang i njenoj ćerki, Džesap je izabrala ime Eliza.
Izvor: zadovoljna.nova.rs