“Studenti koji hoće da uče” odlučili su da svoja prava potraže na Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, te su pisali predsedniku suda Marku Bošnjaku.
Njihovo pismo prenosimo u celosti:
– Poštovani predsedniče Bošnjak,
Pišemo Vam s dubokom zabrinutošću, kako bismo informisali Evropski sud za ljudska prava da je naše osnovno pravo na obrazovanje i dalje onemogućeno u Republici Srbiji. Tokom protekla četiri meseca, većini studenata u našoj zemlji onemogućen je pristup studijama usled blokada fakulteta koje je pokrenula manjina studenata. Uvažavajući pravo na slobodu izražavanja i mirnog okupljanja, nalazimo se u neodrživoj situaciji u kojoj se uživanje jednog osnovnog prava čini na štetu drugog osnovnog prava.
Na samom početku želimo da naglasimo svoju čvrstu predanost principima pravde, jednakosti i vladavine prava. Podržavamo učešće u demokratskim procesima, uključujući pravo na protest, ali takođe verujemo da vladavina prava mora biti dosledno poštovana. Zaštita prava jedne grupe ne može se ostvariti na račun kršenja prava drugih, posebno pošto je pravo na obrazovanje utvrđeno kao osnovno ljudsko pravo unutar domaćih i međunarodnih pravnih okvira.
Od 25. novembra 2024. fakulteti širom Srbije blokirani su od strane manjine studenata (procenjuje se između 2–5%), koji se zalažu za ispunjenje zahteva u vezi sa tragedijom u Novom Sadu usled koje je preminulo šesnaest osoba. Ne osporavajući važnost njihovog cilja, metode kojima se služe dovele su do sistematskog onemogućavanja školovanja za približno 230.000 studenata. Umesto da omoguće svim studentima da ostvaruju svoja prava, rukovodstva fakulteta izabrala su da obustave sva predavanja – efektivno odobravajući blokade i odbacujući svoju zakonsku odgovornost da pruže obrazovanje.
Posledice ovakve situacije su izuzetno ozbiljne. Svakog dana, studenti se suočavaju sa nepopravljivom štetom, uključujući potencijalni gubitak tekuće akademske godine, stipendija, mogućnosti za stručnom praksom, kao i izgledom za odvijanje daljeg obrazovanje. Višestruki pokušaji da se stupi u kontakt sa rukovodstavima univerziteta naišli su na ćutanje, ostavljajući studente u stanju pravne neizvesnosti i akademske nesigurnosti.
Imajući u vidu nadležnost Suda da obezbeđuje poštovanje Evropske konvencije o ljudskim pravima i utvrđenu sudsku praksu u vezi sa pravom na obrazovanje, sa poštovanjem Vam skrećemo pažnju na ovo pitanje i urgentnost da Sud razmotri implikacije dugotrajnog i neopravdanog kršenja naših prava. Trenutna situacija u Republici Srbiji upućuje na ozbiljnu zabrinutost u vezi sa razmerama i opravdanosti ograničenja nametnutih studentima koji samo žele da nastave svoje obrazovanje.
Dodatno, u svetlu značajnih problema u vezi sa kršenjem ljudskih prava, takođe smo obavestili šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, gospodina Žiofrea, kao i ambasadore država članica Evropske unije o ovom hitnom pitanju.
Verujemo u nepokolebljivu posvećenost Evropskog suda za ljudska prava pravdi i zaštiti osnovnih prava. Iskreno se nadamo da će Vaša podrška pomoći u obnovi našeg prava da nastavimo svoje školovanje u saglasnosti sa principima ljudskog dostojanstva i vladavine prava.
Zahvaljujemo na Vašoj pažnji i iščekujemo Vaš odgovor – srdačno, Miloš Pavlović, Student Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu — u ime grupe studenata “Studenti koji žele da uče”
Izvor: kurir.rs