Šta čeka srpsku privredu nakon sankcija NIS-u: Samo jedan scenario je optimističan i ima veze sa Mađarima

|

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je da će Sjedinjene Američke Države uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) od početka naredne godine, što bi moglo izazvati značajne ekonomske i političke posledice za našu zemlju. Zvaničan dokument još uvek nije stigao ni do srpskih vlasti, niti do NIS-a, pa se trenutno samo može pretpostaviti šta bi mogao da sadrži. Prema informacijama “Blic Biznisa”, reč je o dokumentu donetom sredinom novembra, pred američke predsedničke izbore, a mogao bi da zabrani Srbiji, tačnije NIS-u, uvoz nafte, s obzirom na to da je ova kompanija u većinskom ruskom vlasništvu.

S obzirom na to da sadržaj dokumenta još nije poznat, postoje različite opcije o mogućim posledicama.

Jedna mogućnost je ukidanje SWIFT plaćanja za NIS, što bi dovelo do blokade plaćanja za sirovu naftu, čak i ako bi kompanija uspela da je nabavi. Druga, možda izvesnija opcija, jeste zabrana transporta nafte preko JANAF-a, hrvatskog gasovoda koji naftu doprema do pančevačke rafinerije. To bi bilo posebno verovatno s obzirom na to da ugovor između NIS-a i JANAF-a ističe 31. decembra, a nije sigurno da će biti produžen.

Prema tom ugovoru, NIS je rezervisao kapacitete JANAF-a za transport 6,2 miliona tona sirove nafte (uz toleranciju od 10 odsto). Veći deo te nafte dolazi iz Iraka i Kazahstana, dok je manji deo iz Rusije.

U tom scenariju, ako ne bude dodatnog roka za prilagođavanje, Srbija bi se mogla suočiti s ozbiljnim ekonomskim problemima. NIS bi mogao da se osloniti samo na postojeće rezerve nafte, što bi ugrozilo normalno funkcionisanje privrede. Zbog toga srpske vlasti hitno traže rešenje, jer bi u suprotnom sirovina mogla prestati da stiže do pančevačke rafinerije. Jedno od rešenja moglo bi biti smanjenje udelа većinskog vlasnika, “Gazprom njefta” i “Gasproma”, čiji udeo trenutno iznosi 56,15 odsto, na ispod 50 odsto. Međutim, nije jasno da li će ruski partner pristati na takav aranžman.

Predsednik Vučić je rekao da trenutno nije sigurno šta bi ovo moglo značiti za Srbiju i koliko bi to koštalo zemlju.

“Reč je o verovatno najtežim sankcijama. Ostaje nam da sačekamo konačni akt. Predstoje nam razgovori sa Rusijom, da vidimo da li (vlasništvo) može da se smanji samo ispod 50 odsto, da mi kupimo jedan deo. Ili ne smemo uopšte, ne znam. Razgovaraću i sa Amerikancima”, rekao je Vučić.

Prema podacima Centralnog registra hartija od vrednosti, “Gazprom njeft” i “Gasprom” poseduju 56,15 odsto akcija NIS-a, dok 29,87 odsto pripada državi Srbiji, a ostatak je u rukama malih akcionara i građana. Srbija je 2008. godine prodala 51 odsto akcija NIS-a ruskoj kompaniji “Gazprom njeft” bez tendera, za 400 miliona evra, u okviru energetske saradnje sa Rusijom.

Problemi sa Petrohemijom i gasnim sporazumima

Neizvesnost vlada i u vezi sa “Petrohemijom”, kao i sa strateškim ugovorom koji je potpisan prošle godine. Ovaj gubitaš mogao bi ponovo pasti na leđa srpskih poreskih obveznika, dok bi planirane investicije bile ugrožene. Takođe, tu je i gasni sporazum koji je vezan za prodaju NIS-a 2008. godine, što znači da bi sudbina “Srbija-gasa” bila nesigurna. “Gazprom” je jedini dobavljač gasa za Srbiju i većinski vlasnik gasovoda kojima se gas iz Rusije doprema do domaćinstava i industrije u Srbiji.

Mogući spas: Naftovod “Družba”

Srpske vlasti su već razmatrale mogućnost ovakvih scenarija, pa su sa Mađarskom najavile izgradnju novog naftovoda između Novog Sada i Alđe, koji bi omogućio dopremanje nafte kopnenim putem direktno iz naftovoda “Družba”, koji je najduži na svetu i proteže se 4.000 kilometara između Rusije i Nemačke.

Sporazum o izgradnji ovog naftovoda potpisan je 21. juna prošle godine, a investicija je vredna više od 150 miliona evra. Očekuje se da izgradnja traje između 12 i 24 meseca.

“Problem sa SWIFT-om i sankcijama”

Ukoliko se ukine SWIFT za NIS, iako bi kompanija mogla da nabavi sirovu naftu na svetskom tržištu, problem bi nastao zbog nemogućnosti plaćanja. Takođe, ostaje pitanje ko bi želeo da proda naftu firmi kojoj su SAD uvele sankcije. NIS se već suočava sa problemima u poslovanju s nekim svetskim kompanijama koje ne žele da sarađuju sa firmama u kojima je većinski ruski kapital.

NIS: Poslovanje bez problema za sada

Za “Blic Biznis” iz NIS-a kažu da trenutno poslovanje kompanije nije ugroženo.

“Kompanija ostaje fokusirana na nastavak realizacije započetih investicija i očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata. Snabdevenost lanca benzinskih stanica NIS-a je redovna, a Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu. Kompanija nastavlja da prati aktuelnu situaciju i analizira sve moguće scenarije i potencijalne posledice po poslovanje, a trenutno nema nikakvih pravnih ograničenja po aktivnosti kompanije i naših partnera”, kažu u NIS-u.

Izvor: mondo.rs