Studenti sa svih univerziteta u Srbiji zahtevaju raspuštanje Narodne skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Iako se sami ne nameravaju kandidovati, planiraju da formiraju izbornu listu kojoj će preneti svoje poverenje. Posle pet meseci blokada i protesta, tokom kojih su izneli niz zahteva prema vlasti Aleksandra Vučića, postavlja se pitanje šta će se dogoditi ako ni ovaj zahtev ne bude ispunjen. Prvi signali iz vlasti ne ohrabruju, ali sagovornici Nove tvrde da su šanse male da se izbori izbegnu, te da bismo glasanje “Vučić protiv studentske liste” mogli imati već za dva do tri meseca.
U ponedeljak popodne, studenti su javno zatražili hitno raspuštanje Narodne skupštine i raspisivanje izbora, pozivajući se na član 109 Ustava Republike Srbije. Istovremeno, pozvali su građane da podrže listu kojoj će preneti poverenje.
„Verujemo da je demokratija jedini ispravan način za rešavanje političke krize ovolikih razmera, stoga pozivamo narod da podrži listu kojoj će studenti u blokadi svih visokoškolskih ustanova na teritoriji Srbije preneti svoje poverenje, kako bi na terazijama pravde prevagnula istina“,
naveli su studenti.
Istakli su i da već više od pet meseci pokušavaju legitimnim i mirnim sredstvima da ostvare svoje ciljeve, dok vlast, kako tvrde, ne pokazuje nikakvu inicijativu.
„Studentski pokret inicirao je proteste do tada nikad zabeležene brojnosti, pokazao da glas mladih nije samo buka, već snaga koja može da pokrene promene, vrati dostojanstvo i probudi nadu u pravdu i slobodi i dokazao da je suverenitet naše zemlje u rukama naroda. Sa snažnim uverenjem da su naši zahtevi ispravni, konstatujemo da su koreni korupcije vlasti isuviše duboko prodrli u državne institucije, kojima je tako onemogućeno nezavisno vršenje dužnosti“,
navodi se u saopštenju.
Prema informacijama od studenata u blokadi, ukoliko predsednik Srbije odbije da raspusti Skupštinu, planira se dodatni pritisak, a konkretni koraci biće utvrđeni na plenumima svih univerziteta.
Studenti smatraju da vlast koristi izbore kao sredstvo manipulacije – i sada traže da se oni zaista i održe.
Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu, Bojan Pajtić, uveren je da će izbori uskoro biti neizbežni.
“Sad kad su studenti ovako jasno postavili svoj plan, kad su pokazali jedinstvo, mudrost i konspirativnost, tako da niko nije znao ni da razgovaraju, a oni su već doneli odluku o izborima i tako ubrizgali toliku dozu energije u građane Srbije. Zato nema nikakve dileme da će za svaku akciju, blokadu, štrajk i građansku neposlušnost studenti imati nepregledan broj ljudi iza sebe”, kaže Pajtić za Novu.
On dodaje da režim više neće imati kontrolu nad društvenim procesima:
“Vrlo mudro su se studenti ogradili od svog učešća na listama. Istovremeno iznoseći stav da na listama ne treba da budu ni funkcioneri političkih stranaka, ostavljajući mogućnost da se na njima nađu predstavnici svih društvenih struktura i slojeva, uključujući čak i članove partija opozicije. Ne postoji niko od prave opozicije ko se ovakvom predlogu neće odazvati, niti iko može izaći na izbore protiv predloga studenata i da se nada da će preći cenzus. Verujem da ćemo svedočiti jednom velikom društvenom frontu protiv režima, kakav nije postojao ni 2000. godine.”
Nasuprot tome, prve reakcije vlasti pokazuju nevoljnost da prihvate scenario izbora sa studentskom listom, koji bi poprimili oblik referenduma – studenti i profesori protiv vlasti Aleksandra Vučića.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić kritikovala je inicijativu studenata:
„Pojma nemaju ni koji su im zahtevi ni ko je, u skladu sa Ustavom i zakonima, nadležan za te zahteve. Inače, ne bi mogli da izjave glupost da traže izbore kako bi im se ispunili zahtevi“, poručila je Brnabić i dodala:
“Dragi blokaderi – što se izbora tiče, batalite saopštenja za javnost, već se javite predmetnoj (ne)nadležnoj instituciji.”
U međuvremenu, pažnja predsednika usmerena je na druge teme, uključujući štetu u međunarodnim odnosima posle posete SAD, ali i mogući odlazak u Moskvu 9. maja.
Predsednik SNS-a Miloš Vučević izjavio je da bi izbori sada bili pogubni za državu:
„Mi smo spremni da se razgovara, izbori su uvek tema u politici. Ali mi da učestvujemo u nečemu što bi nas vodilo u katastrofu za državu, da oni pričaju o vanrednim izborima pa da onda naprave haos na biračkim mestima i da ne dozvole da se održe, oni bi odmah pričali o krađi. Da dođemo u stanje da nemamo Skupštinu i Vladu, tu priču neće gledati. Naslušao sam se njihovih prevara i trikova“, rekao je Vučević za TV Hepi.
Ni lider SPS-a i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ne vidi potrebu za vanrednim izborima. On smatra da je politička stabilnost ključna.
„Vlada ima stabilnu parlamentarnu većinu. Ja nisam pristalica bilo kakvih vanrednih događaja, već redovnih izbora i to nisam nikad krio“,
rekao je Dačić.
Izvor: nova.rs