Đački crtež postavljen u hodniku Osnovne škole „Petar Kočić“ u Inđiji izazvao je šok među nekim roditeljima čija deca pohađaju tu školu, kao i kod mnogih građana Inđije. Povodom ovog incidenta oglasile su se i Srpska pravoslavna crkva i sama škola, a sporna rečenica na crtežu, koja glasi „Gej je okej“, postala je povod za brojne reakcije.
Crtež je napravljen od strane učenika u okviru aktivnosti za obeležavanje Međunarodnog dana tolerancije, s ciljem promocije prihvatanja različitosti. Na njemu su prikazane dve devojčice koje se drže za ruke, uz natpis na engleskom jeziku: „It is okay to be gay“. Pored toga, crtež sadrži zastavu duginih boja i zastavu biseksualne zajednice.
Ovaj događaj je izazvao osude, pa je inđijska parohija Srpske pravoslavne crkve uputila saopštenje školi, pozivajući je na odgovornost i osudivši ovaj postupak.
Njihovo saopštenje prenosimo u celosti:
“Poštovani,
U toku jučerašnjeg dana do nas je putem različitih internet izvora došla informacija o događaju iz škole koju vodite a koji se odnosi na, koliko smo razumeli, postavljanje na oglasnom prostoru škole učeničkog rada u kojem je pored ostalog vidljivo i promovisanje ideja poznatih u aktuelnom medijskom prostoru pod imenom “borba za LGBT prava”.
Imajući u vidu istorijski kontinuitet koji osnovna škola, “Petar Kočić” ima, a koji je duboko vezan sa postojanjem Srpske Pravoslavne Parohije u Inđiji smatramo da je posebno važno da se ovim povodom obratimo Vama a isto tako i javnosti naše lokalne zajednice.
S obzirom da je opšte poznato da se takav način izražavanja obavlja pod uticajem i pažnjom nekog od prosvetnih radnika, jasno je da odgovornost za takvo izražavanje snosi prosvetni radnik odnosno uprava škole. Ne ulazeći u raspravu o samoj temi promocije pomenute ideologije, koja se bez sumnje mora voditi na državnom nivou, zahtevamo od Vas da po ovom pitanju javno iznesete svoj stav da li je promocija pomenute ideologije zvanično sastavni deo obrazovanja u školi koju vodite ili se provodi nezvanično, odnosno protivzakonito?
Uzevši u obzir ulogu koju Srpska Pravoslavna Crkva ima, kako u srpskom narodu uopšte, tako i na lokalnom nivou u Inđiji, naš stav je da se u ovom slučaju radi o zloupotrebi dece i njihovog obrazovnog vremena i prostora, čemu se budući savesni i odgovorni jasno protivimo.
U Inđiji, 20.11.2024. godine
Paroh inđijski protojerej-stavrofor dr Boris Milinković”, piše u saopštenju Inđijske parohije.
I škola kojoj je ovo saopštenje i upućeno oglasila se o ovom slučaju koji je uzburkao javnost u Inđiji, te u svom saopštenju koje su postavili na fejsbuk stranici profila “Osnovna škola Petar Kočić”, istakli kako njihova škola radi na edukaciji dece o univerzalnim vrednostima poput tolerancije, empatije, kao i uvažavanja različitosti i borbe protiv, kako se navodi, predrasuda.
Kako su oni u saopštenju, između ostalog, napisali, određene stvari su poražavajuće za čoveka, prosvetnog radnika i profesionalca.
“Juče je među našim učenicima vladala tenzija, juče su naši učenici ispoljili neverovatnu količinu besa, ljutnje, netrpeljivosti usmerene ka autorima ovog panoa, usmerene ka drugim učenicima koji se po nečemu razlikuju…Ljutnja, bes, netrpeljivost nisu emocije koje su u dečjoj prirodi, to su projekcije odraslih na njih. I tako su naši učenici u procepu, bez jasnog kompasa, jer njihovvi roditelji ih uče da poštuju nastavnike i učitelje, a javno pozivaju na linč istih, uče ih da ne vređaju i da poštuju druge, a oni uvredljivim komentarima iskazuju neverovatnu količinu nepoštovanja, uče ih da svako ima pravo na svoje mišljenje, a onda osuđuju neistomišljenike, uče ih da poštuju različitosti, a onda promovišu javno govor mržnje”, stoji u pomenutom saopštenju osnovne škole “Petar Kočić” iz Inđije, a koje je potpisao kolektiv te škole.
Izvor: telegraf.rs