Slavimo Svetog Alimpija Stolpnika: Jednu namirnicu nikako ne stavljajte na trpezu danas – Veruje se da ćete biti zdravi cele godine ako ispoštujete običaj

|

Danas Srpska pravoslavna crkva i vernici slave Prepodobnog Alimpija Stolpnika, koji je u mnogim porodicama zaštitnik i slavi se kao krsna slava.

Alimpije je rođen oko 522. godine u Hadrijanopolju u Paflagoniji (maloazijski region). Prvo je služio kao ekonom, a potom kao đakon u crkvi u Andrijanopolju, pod nadzorom episkopa Teodora, koji ga je primio nakon smrti njegovog oca. Iako je bio omiljen među ljudima, Alimpije je uvek imao želju za samotnjačkim životom.

Počeo je svoj usamljenički put bežeći na istok u grad Evhait, ali su ga vratili Teodor i ljudi iz njegovog kraja. Usmerio se ka životu u izolaciji, povukavši se na grčko groblje koje je bilo obasjano verovanjima o demonskim pojavama. Na tom groblju, Alimpije se nastanio na stubu (stolpu), uklonivši paganske simbole i postavivši krst.

Proveo je 53 godine stojeći na stubu, podvrgnut hladnoći i vrućini, postu i molitvi. Zbog toga je dobio naziv stolpnik, a njegova posvećenost i istrajnost, uprkos podrugivanjima i iskušenjima, na kraju su doneli poštovanje ljudi. Postao je izvor utehe, pouke i isceljenja za mnoge. U njegovoj blizini najpre je izgrađena crkva posvećena velikomučenici Efimiji, koja mu se navodno javila u snu, a potom i dva manastira – muški i ženski. U ženskom manastiru su živeli Alimpijeva majka i sestra Marija, dok je on sa svog stuba kroz reči i primer ukazivao ljudima na put spasenja. Takođe, ustanovio je manastirske propise (tipike) po kojima su monasi u oba manastira živeli, kao što je, na primer, zabrana monahinjama da se pojavljuju pred muškarcima.

Četrnaest godina pre smrti, Alimpiju su obolele noge, zbog čega nije mogao da stoji. Prema predanjima, živeo je 118 godina i preminuo 640. godine, za vreme vladavine vizantijskog cara Iraklija. Veruje se da je Sveti Alimpije Stolpnik pomogao narodu da se spasi od kuge i drugih bolesti.

Danas, vernici veruju da bi trebalo otići rano u crkvu na njegov dan, kako bi uživali u zdravlju tokom godine. Takođe, smatra se zaštitnikom stoke, pa se u narodu veruje da je na njegov dan ne treba uprezati.

Na ovaj praznik, treba izbegavati konzumiranje kravljeg mesa, a u istočnim krajevima Srbije praktikuje se da se ne iznosi teletina, kako bi u kući vladali mir, sloga i napredak. Prepodobni Alimpije Stolpnik slavi se u mnogim porodicama kao krsna slava.

Izvor: espreso.co.rs