Drvoseče u Srbiji za sat vremena zarade oko 100 evra, a cena rada najviše zavisi od rizika. Osim toga, ove zanatlije imaju i beneficirani radni staž, kako je za MONDO ispričao sagovornik koji se privatno bavi navedenim poslom.
“Cenu posla dogovaram na licu mesta kad vidim koliko je drvo, da li se neki njegov deo nalazi iznad ili pored struje ili kabla. Ona takođe zavisi i od toga da li se drvo seče odjednom ili iz delova, kao i da li ostaje ili se nosi. Mnogo je faktora koji utiču na cenu, ali mogu da kažem da u proseku sat mog posla košta 100 evra”, rekao je drvoseča koji je insistirao na anonimnosti.
Kako ističe, posao drvoseče donosi i beneficirani staž.
“Ko radi godinu dana kao drvoseča dodatno dobije još tri meseca staža”, rekao nam je muškarac.
Posao drvoseče nimalo nije lak. Ne može i ne sme svako da ga radi jer nosi veliki rizik.
“Nikako ne želim da ljudi pomisle da mogu da ga obavljaju tek tako. Znam ljude koji su se prvog dana povredili pa nisu mogli da rade po mesec dana. Treba znati kako odrezati koji rez. Jedna greška može da vas košta života. Ako se pogrešno odreže rez, džabe nekome sigurnosni opasač kad može da mu polomi kičmu”, objasnio je sagovornik razgovor za MONDO.
Beneficirani radni staž u šumarstvu i drvnoj industriji
U Pravilniku se navodi šumarstvo i drvna industrija:
1) Radno mesto: sekač.
Stepen uvećanja: 12 meseci računa se kao 15 meseci.
2) Radno mesto: vozač motornog vozila na izvlačenju i transportu drvnih sortimenata do mesta utovara. Stepen uvećanja: 12 meseci računa se kao 14 meseci.
Na listi radnika koji imaju benificirani radni staž su zaposleni u MUP, BIA, VBA, VOA, Ministarstvu spoljnih poslova, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, Poreskoj policiji, Vojsci Srbije, a od decembra 2019. godine i sudije, tužioci i zamenici tužioca.
Izvor: mondo.rs