Roditelji zapretili tužbama zbog projekta “Zdravitas”: Ne damo im podatke naše dece, po cenu da ne idu u školu

|

Pre dve nedelje u osnovnim i srednjim školama širom Srbije započeo je projekat „Zdravitas“, koji, kako tvrde prosvetni radnici, većina obrazovnih institucija ignoriše. Mnogi roditelji, nezadovoljni, prete tužbama nastavnicima, školama, pa čak i državi, zbog implementacije ovog projekta koji će biti sproveden bez obzira na to hoće li roditelji potpisati saglasnost. Podaci o zdravstvenom stanju i sposobnostima njihove dece biće uneti u bazu Ministarstva prosvete, bez obzira na roditeljski potpis.

Beograd, 16. septembra 2024.-Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da glavni cilj prosvetara, koji su danas održali protest a deo njih i obustavio rad, da se teži ka izjednačavanju početne plate u prosveti sa prosečnom platom u javnom sektoru – jeste zajednički i dobar cilj.”U ovom momentu januarsko povećanje bi zapravo značilo da plata početnika u prosveti iznosi 94 odsto te prosečne plate. Mi mislimo da je to jedino moguće s ovim finansijskim potencijalima”, rekla je ministarka prosvete za Tanjug. FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Panika među roditeljima učenika osnovnih i srednjih škola u Srbiji brzo je počela da se širi, a potom i bes, kada su dobili zahtev od škola da potpišu saglasnost za učešće svog deteta u projektu „Zdravitas“.

Međutim, većina roditelja je reagovala negativno, jer ni oni koji ne žele da daju saglasnost ne mogu da izopšte svoje dete iz ovog projekta.

„Nasilno planiraju da uzimaju podatke naše dece. Ako ne dozvoljavam da podaci mog deteta budu u bazi Ministarstva, to je moje pravo jer je u pitanju maloletno lice. Nastavnici su prinuđeni da ih testiraju, na to ih primoravaju direktori, a njih država. Ipak, imamo pravo da tužimo i tužićemo i školu i državu, ako protiv našeg odobrenja rade bilo šta vezano za našu decu. Svake godine traže da potpišemo da deca mogu da se slikaju u školi, a onda za ovakvo praćenje učenika ne treba odobrenje, pa na šta to liči“, kaže za Nova.rs Darija J. mama dva osnovca iz Novog Beograda.

U nekoliko osnovnih škola već se spremaju tužbe koje roditelji pripremaju zbog sprovođenja „Zdravitasa“.

„Da li to znači da nas država uskoro neće ništa pitati o našoj deci, kad za skladištenje njihovih podataka nije potrebna naša saglasnost? Tužbe su neminovne u ovakvim slučajevima. Mi smo njihovi zakonski zastupnici i imamo pravo da zabranimo školi da prisiljava dete da učestvuje u bilo kakvom projektu. Ukoliko budu insistirali, povući ćemo decu iz škole, pa neće ni ići na nastavu“, kaže D. P. otac troje učenika, koji pohađaju osnovnu školu na Banovom brdu.

Uprkos pobuni roditelja i većeg dela prosvetnih radnika, za koje će projekat „Zdravitas“ biti samo dodatni posao, bez novčane naknade, država je uporna da ga sprovede.

„Sva deca biće praćena i podaci o svim učenicima biće popisani i dostupni u bazi podataka Ministarstva prosvete, ali oni roditelji koji ne budu saglasni, neće dobiti pristup ovim podacima, iako će njihovo dete biti među njima. Imamo informacije da je u pojedinim školama već došlo do najava tužbi protiv koleginica koje su unosile podatke dece onako kako je od njih traženo“, objašnjava za Nova.rs Mirjana Gašić, iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS).

Prema saopštenju Poverenika za pristup informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, podaci će za obradu biti dostupni i u njih će imati uvid samo Ministarstvo prosvete.

U saopštenju koje je stiglo od Poverenika u oktobru ove godine, piše da će uvid u podatke o deci imati isključivo Ministarstvo prosvete, koje će ih obrađivati, a za koje pristanak roditelja nije potreban. To takođe nema neke logike, jer ako je reč o zdravstvenom stanju dece, trebalo bi da uključe i Ministarstvo zdravlja. U svakom slučaju metoda sprovođenja ovog projekta je skandalozna“, naglašava Mirjana.

Zbog brojnih pitanja bez odgovora, iz USPRS su 14. novembra ove godine dostavili i drugi dopis Povereniku, o zahtevu za vršenje dopunskog nadzora u okviru ovog projekta i obaveštenju javnosti o njegovim rizicima.

U ovom zahtevu, u koji smo imali uvid, tražili su od Poverenika da, između ostalog, odgovori da li se lični podaci o učenicima prikupljaju u svrhu koja je nužna, opravdana i zakonita.

Zašto je neophodna personalizacija podataka u ovom projektu i u kakvoj su vezi JMBG roditelja i praćenje fizičkih sposobnosti učenika? Koji je razlog trajnog čuvanja ovih podataka? Takođe, pitali su i da li Poverenik isključuje svaku moguću opasnost od nezakonite obrade, gubitka ili oštećenja podataka o ličnosti učenika i roditelja? Kao i da li Poverenik može da konstatuje da u projektu „Zdravitas“ nije i ne može doći do povrede načela „Integriteta i poverljivosti“?

Na kraju zahtevaju od Poverenika da obavesti javnost, roditelje i zaposlene u ustanovama obrazovanja, o svim rizicima, pravilima, merama zaštite i pravima u vezi sa obradom podataka, pre svega maloletnih lica, u okviru projekta „Zdravitas“.

„Iako Poverenik kaže da je sve urađeno po zakonu, pozivamo kolege da ništa ne rade mimo uobičajenog posla, jer će rok za sprovođenje ovog projekta biti produžen. Ministarstvo prosvete treba da izađe u javnost sa saopštenjem u kojem će javnosti objasniti sve pojedinosti. Imali smo nedavno sa njima razgovore povodom ‚Zdravitasa‘ i izneli smo pitanja i neslaganja, a ostalo je da sastave izveštaj i dostave ga našim predstavnicima. Tog izveštaja, međutim, još nema“, kaže Mirjana.

Ona ističe da zbog brojnih nedoumica, a pre svega nametanja dodatnog posla već preopterećenim prosvetarima, brojne škole ignorišu postojanje „Zdravitasa“, uključujući i njenu.

„Ideja je sama po sebi dobra, da se prati zdravstveno stanje dece, ali metod realizacije, nametanje novih radnih obaveza je napravilo komplikacije“, kaže Mirjana.

Podsetimo, država je potrošila 42 miliona dinara ili oko 360.000 evra za projekat „Zdravitas“, uprkos negodovanju roditelja, stručne javnosti i prosvetara. Na izradi ovog projekta učestvovale su i dve privatne firme, a vlasnik jedne je sa Kajmanskih ostrva.

Izvor: nova.rs