Profesor na Pravnom fakultetu, Vladan Petrov, izjavio je juče ekskluzivno za Redakciju da je “rektor Vladan Đokić prihvatio poziv studenata da se nađe na njihovoj listi na vanrednim parlamentarnim izborima, ukoliko do njih uopšte i dođe.” Međutim, postavlja se pitanje da li je takav politički angažman u suprotnosti sa Zakonom o visokom obrazovanju, koji zabranjuje političko delovanje univerzitetskim funkcionerima.
Prema Zakonu o visokom obrazovanju Republike Srbije, rektor univerziteta ne sme učestvovati u političkom životu dok obavlja svoju funkciju. Ova odredba nije samo formalnost, već postoji kako bi se obezbedila nezavisnost i nepristrasnost akademskih institucija. “Univerzitet mora ostati van dnevne politike, a rektorska funkcija mora biti izuzeta od partijskih i izbornih kalkulacija”, ocenjuju analitičari. Akademska zajednica, prema njima, mora ostati dosledna u odbrani svojih vrednosti, jer mešanje politike i univerziteta ne doprinosi ni demokratiji, ni obrazovanju, već urušava i jedno i drugo.
O ovoj temi su u emisiji “Redakcija” govorile prof. dr Zorana Mihajlović, bivša potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, i prof. dr Aleksandra Tomić, član predsedništva SNS.
Mihajlovićeva je na samom početku objasnila da li se očekuje od rektora Vladana Đokića da podnese neopozivu ostavku. “Rektor je davno trebao da podnese ostavku. Dakle, rektor nije odavno već rektor Beogradskog univerziteta. Onog trenutka kada je postao saučesnik svih blokada koje su počele da se dešavaju na našem univerzitetu, odnosno svim univerzitetima u Srbiji, on više praktično nije rektor. Dakle, davno je trebao da podnese ostavku. On je definitivno odgovoran, on je rektor Beogradskog univerziteta, tamo u lepu zakonu piše šta su sve njegove obaveze, odgovornosti i prava”, kaže Mihajlovićeva, dodajući:
“Ja sam sigurna da niko od nas nije specijalno iznenađen time što je rektor potpisao da bude narodni poslanik, njemu su razne stvari obećavane, da bi hvalio studente u blokadi, da bi bio sa njima itd.. Pitanje treba da se postavi tužilaštvu. Zašto tužilaštvo ne reaguje na to da rektor Đokić krši direktno zakon o visokom obrazovanju i kreće u političku kampanju? Sve vreme on vodi kampanju na jedan indirektan način, a sada je vodi jako direktno.”
Predsednica Skupštine, Ana Brnabić, istakla je da se ovim krši zakon o visokom obrazovanju. Juče se oglasio i rektor Đokić, koji je izjavio da bi, ukoliko se nađe na listi, to shvatio kao čast od strane studenata. On je takođe podsetio da “Ustav Republike Srbije u članu 52 svim građanima garantuje pravo da biraju i da budu birani.” Tomićeva je zatim objasnila da li ovde ipak postoji nešto što se kosi sa zakonom o visokom obrazovanju.
Izvor: kurir.rs