Od početka blokada, studenti Fakulteta za medije i komunikacije (FMK) imali su potpunu podršku profesorke Tatjane Rosić, kojoj je juče uručen otkaz, svega četiri meseca pre nego što je ispunila uslove za starosnu penziju. U razgovoru za Nova.rs, prof. Rosić ističe da očekuje dalju represiju od strane uprave fakulteta, ali je bila iznenađena obrazloženjem rukovodstva, koje je, kako kaže, netačno, kao i disciplinskim otkazom koji je onemogućava da se prijavi na biro i dobije otpremninu. Zbog toga, razmišlja o tužbi.
U poslednjih nekoliko meseci, profesorka Rosić je trpela različite oblike represije od strane Uprave FMK.
„Studentima i kolegama iz šire akademske zajednice sam još ranije najavila da će sve što se dešava na Fakultetu završiti otkazom. Trpela sam ukidanje mojih predmeta, iako sam redovni profesor, potom mi je uskraćeno pravo da ispitujem u junu 1. Tada mi je postalo jasno šta se sprema. Ipak, u ljudskoj prirodi je da se nada da se neće desiti najgora opcija, kao što na barikadama ne verujemo da će policija izaći i napasti studente, ali se to stvarno desilo. Ovo je disciplinski otkaz, koji me sprečava da se prijavim na biro i FMK ne mora da mi isplati otpremninu. Da su želeli da budu bar minimalno humani, sačekali bi do novembra. Međutim, ovo je politički motivisan otkaz, koji očigledno nije mogao više da čeka“, kaže profesorka Rosić za Nova.rs.
FMK kao razlog za otkaz navodi kršenje radne discipline, odnosno nanošenje štete ugledu institucije. U „kršenje discipline“ spadaju tekst „Čije su blokade privatnih fakulteta“ na portalu Peščanik, objavljen u februaru ove godine, interne mejl komunikacije u kojima je profesorka upozoravala na nezakonitost onlajn nastave, kao i Fejsbuk komentari na njenim privatnim nalozima.
„Nisam iznenađena postupkom Fakulteta, očekujem i lične napade, koje su već imali u okviru te mejl prepiske koju su naveli kao obrazloženje za otkaz. Kolege su me takođe napadale, zato se sada niko ne oglašava. Imali smo aktivan plenum, ali samo deklarativnu podršku profesora. Postoji nekoliko njih koji zaista podržavaju studente, ali niko neće da se izloži u javnosti. U januaru sam čak pokušala da osnujem sindikat, ali nije uspelo. Zatim sam napisala pismo podrške plenumu, koje je od ukupno 120 profesora potpisalo svega šest! Rekli su da moje pismo predstavlja uvlačenje studentima, iako je bilo postavljeno na Gugl drajv i svi su mogli da ga modifikuju, ali nisu. Niko nije hteo da se izloži svojim potpisom jer bi tako izgubili komoditet“, priča profesorka Rosić.
Nakon što su joj uručili rešenje o otkazu, Uprava FMK optužila ju je za „demoralisanje“.
„Kako oni mogu mene optužiti za demoralisanje, a slali su studentima dopise da potpišu izjavu da ‘ako ne žele da se protiv njih vodi disciplinski postupak, odustanu od blokada’? Iako studenti nisu to potpisali, plenum je izbačen sa FMK-a. Što se tiče mojih javnih nastupa, koje uprava sada pominje, postoji samo jedan, a to je tekst na Peščaniku“, objašnjava ona.
Otkaz se spremao još od njenog bolovanja.
„Otišla sam na bolovanje 3. marta, vratila sam se 14. maja, a već sutradan, 15. maja, dobila sam upozorenje pred otkaz. To je pravna procedura, jer moram imati dovoljno vremena da im odgovorim pre nego što me otpuste“, kaže profesorka Rosić i najavljuje moguću tužbu protiv ove obrazovne ustanove. „Čekam procenu advokata za dalje postupke, postoji mogućnost da ću ih tužiti“.
Analizirajući dešavanja na fakultetima poslednjih dana, profesorka pominje i izbacivanje plenuma, tačnije studenata u blokadi, kao i otkaze kolegama koji ih podržavaju. To vidi kao ozbiljan napad i veliku traumu za studente.
„Sve što se događa poslednjih dana za studente je velika i bolna trauma. Tekst na Peščaniku sam objavila u februaru, a već tada je Vučić u medijskim nastupima i u razgovoru za Insajder rekao da poštuje studente, ali ne i profesore. Time je jasno stavio do znanja da će preko profesora rušiti proteste i blokade. Nažalost, odsustvo šireg građanskog fronta i generalnog štrajka dovelo je do ovoga. Studenti su verovali u nas, mladi su, imaju drugačiji odnos prema vremenu i dešavanjima. Sada, međutim, vidimo koliko su neke podrške bile samo deklarativne“, naglašava profesorka.
Što se dešava na Filološkom fakultetu, prema njenom mišljenju, predstavlja ozbiljan problem.
„To što sada rade na Filološkom fakultetu urađeno je i kod nas. To je osmišljen način uništavanja protesta, ne samo uklanjanjem plenuma iz zgrade, već demoralisanjem, ubijanjem duha pobune, kao i unošenjem razdora u akademsku zajednicu. Velika stvar je što su studenti sve ovo uradili. Oni su fizički i psihički iscrpljeni. Bore se već skoro devet meseci u teškim uslovima. Mnogi nisu išli kućama, spavali su na fakultetu, iscrpljivali se, žrtvovali. Mislim da posle svega neće prihvatiti razdor koji neki pokušavaju da unesu“, zaključuje profesorka Rosić.
Izvor: nova.rs