Profesor i radiolog o završetku godine: “Ako studentski zahtevi ne budu ispunjeni, štrajkovi mogu da budu aspekt rešenja krize”

|

Radiolog i profesor na Medicinskom fakultetu, Aleksandar Ivanović, izjavio je u emisiji Dan uživo da “nema prepreka da studenti završe ovu godinu”.

Na početku razgovora, osvrnuo se na svoju ulogu i rekao da bi mu odgovaralo čak i da je asistent. „Jer bi me vratilo u dane lepe studentske, asistenti se više bave studentima nego mi stariji, a najviše bih voleo da sam student, jer je časno i veličanstveno ovih dana biti“, istakao je Ivanović.

Objašnjavajući svoju ulogu u štrajkačkom odboru, rekao je da su oni „inicijativni odbor štrajkačkog odbora“. „Kako štrajk nije počeo, ni mi na neki način ne postojimo pravno formalno, ali on se sastoji od 20 izuzetno iskusnih profesora, koji su jako posvećeni da se određene pravne manjkavosti stave u pravno-formalne okvire, kako bi štrajk, ako se izglasa u narednom periodu, bio utemeljen i štitio sve učesnike. Minimum propisanog rada, to je jedna začkoljica, koja bi trebalo da se definiše u narednom periodu. Mi intenzivno radimo na tome u saradnji sa upravom fakulteta. Neki minimumi su već definisani isključivo zakonom, dok će druge, koje postoje, biti precizirane u saradnji sa pravnim savetnicima, profesorima radnog prava i advokatima. Kada sve to usaglasimo u pravno savršen okvir, obavestićemo i javnost“, rekao je Ivanović.

Dodao je da funkcionišu po „divnom principu“. „Naučili smo to od studenata, plenumskog tipa, gde svi glasamo za odluke, niko nije samovoljan, niko samovoljno ne odlučuje. Sigurno ćemo doći do zaključka koji je najbolji za sve, da li i kada, to ćemo znati u narednom periodu“, dodao je. Prema njegovim rečima, od više od 670 prisutnih na zboru zaposlenih, njih 568 je glasalo za ulazak u štrajk, što predstavlja 84 odsto, dok je četrdesetak bilo protiv, a 66 glasova je bilo nevažećih. „Mi smo izglasali kada će štrajk nastupiti, to je sada u fazi analize i donošenja odluke“, naglasio je Ivanović.

Govoreći o razlozima za štrajk, rekao je da su to pre svega studentski zahtevi, ali da postoje i ekonomski motivi. „Vidite, u međuvremenu su februarska primanja prepolovljena. Iz nekih razloga, dobili smo 50 odsto manja primanja, a nijednom nam nije objašnjeno zašto. Niti je jasno ko je doneo tu odluku“, izjavio je Ivanović, dodajući da će u narednom periodu postaviti pitanja o ovom problemu i analizirati ga. „Februar je poznat kao mesec raspusta na univerzitetu, pa se čudim kako je neko izračunao da se smanji 50 odsto februarskih primanja. Prvo da saznamo ko je doneo tu odluku, da li je to Ministarstvo zdravlja, jer su premijer i ministri podneli ostavke. Nismo dobili papire, ni obrazloženje za ovo smanjenje“, rekao je on.

Govoreći o završetku akademske godine, Ivanović je istakao da će se to sigurno rešiti. „Postoji populacija studenata na poslednjoj godini koji su ispunili određene uslove, i naravno da će imati pravo na završetak, dok studenti sa ranijih godina, koji su u blokadi, mogu blokirati bilo koji proces prijavljivanja ili polaganja ispita“, rekao je on i dodao da će prijemni ispiti biti održani u junu. „Sigurno ćemo sve rešiti u narednom periodu“, rekao je Ivanović, naglašavajući da „nema prepreka da studenti završe ovu godinu“.

„Medicinski fakultet ima osnovnu i specijalističku postdiplomsku nastavu. Za sada su vežbe i predavanja za osnovnu nastavu obustavljene zbog blokade koju je izglasalo naučno-nastavno veće 12. decembra. Što se tiče specijalističke nastave, ona će se lakše sprovesti jer se održava na klinikama, a lekari specijalisti neće imati problema. Svi nastavnici, bez obzira na to da li su u blokadi, prihvataju da će se nastava završiti na najbolji mogući način, čak i ako to znači rad tokom leta“, rekao je Ivanović.

Naglasio je da je „razlog i uslov postojanja Univerziteta upravo – studenti“. „Ako nema studenata, Univerzitet ne postoji. Mi se borimo za njih i za četiri osnovna zahteva, koji smatraju da mogu rešiti krizu u društvu. Jasno je čitavoj javnosti koji su njihovi zahtevi. Studenti su energija koja nas motiviše. Dosta smo naučili od njih, oni nas podučavaju, a mi od njih učimo mnogo. Oni su pokazali ljubav i demokratiju, i sve to rade mirno, elegantno, i zaista za svaku pohvalu“, rekao je Ivanović.

Kao izlazak iz krize, Ivanović vidi ispunjenje zahteva.

„Ako se zahtevi ne ispune, štrajkovi će se proširiti. Novi Medicinski fakultet već štrajkuje, ETF, a moguće je da više štrajkova u okviru univerziteta dovede do generalnog štrajka, što bi mogao biti način razrešenja“, zaključio je on.

Izvor: n1info.rs