Privremeno prekinuta berba višanja u merošinskom kraju: Očajni voćari razmišljaju o čupanju zasada

|

Berba višanja u merošinskom kraju privremeno je obustavljena danas zbog nedostatka ambalaže i preopterećenih prijemnih kapaciteta hladnjača u Srbiji. Ovo je izazvalo dodatan gnev među voćarima, koji su već očajni zbog niskih otkupnih cena.

Savetnik za poljoprivredu u opštini Merošina, inženjer voćarstva i voćar Hranislav Stojanović rekao je da bi tek od četvrtka moglo da se očekuje da ambalaža stigne do voćara.

“Svake godine se ponavlja ista priča, berba počne i onda stane zbog nedostatka ambalaže. Činjenica je da su prerađivački kapaciteti u Srbiji nedovoljni, ali ima tu i taktiziranja. Na ovaj način se spušta otkupna cena, jer otkupljivači imaju opravdanje za to. Ističu da je previše robe na tržištu i da cena mora da bude niža”, objašnjava Stojanović.

On je dodao da je prošli vikend bio presudan za berbu višanja, ali da još dosta roda ima u voćnjacima.

“Cena za drugu klasu je trenutno 40 dinara po kilogramu, za prvu klasu 50 dinara, a za ekstra klasu, koja je vrlo retka, je 65 dinara po kilogramu. Tako nam kažu, ali videćemo na kraju koliko će nam isplatiti. Mi praktično sada ne prodajemo višnju, nego je predajemo, pa kad dobijemo novac, dobili smo”, kaže Stojanović.

Kako dalje navodi, nezadovoljstvo proizvođača je ogromno i posle još jedne sezone sa niskom otkupnom cenom, voćari sve više govore o tome da će počupati zasade ili ih ostaviti da zarastu u korov.

“Glavni problem je što već decenijama ne rade velike hladnjače “Fripak” i “Voćar” u Aleksandrovu, a “Voćar” je, inače, u državnom vlasništvu. Kapaciteti “Voćara” dovoljni su za preradu polovine roda sa područja Merošine, Prokuplja i Blaca, a ovo područje proizvodi čak polovinu ukupnog roda višanja u Srbiji”, podvukao je Stojanović.

On je podsetio da se već godinama govori o privatizaciji “Voćara”, čime bi se uslovi na tržištu i položaj proizvođača višanja u mnogome promenio, ali da od toga ni dan danas ništa nije bilo.

Izvor: nova.rs