Blokade fakulteta traju više od pet meseci, a mnogi stručnjaci upozoravaju na dalekosežne posledice – ne samo po obrazovanje mladih u Srbiji, već i po ekonomiju i ukupni razvoj zemlje.
O ovoj temi za Kurir televiziju govorili su Zoran Anđelković, direktor JP „Pošta Srbije“, i Zoran Spasić, predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku.
Anđelković ističe da su blokade, koje prema njegovim rečima predvode članovi političkih partija i profesori fakulteta, dovele do toga da se u društvu nameće „nova normalnost“ u kojoj je onemogućeno bavljenje drugim temama.
„Kada pričate o teroru na KiM, oni kažu menjate temu, nećete da pričate o nadstrešnici, studentskim zahtevima… Kada pričate o smanjenju direktnih stranih investicija, oni kažu pustite strane investicije, naša parola je da Srbija stane. U restoranima je 30 do 40 odsto manji prihod, manje je turista, 10 zemalja je preporučilo svojim građanima da ne dolaze u Beograd, oni kažu da Srbija i treba da stane i da treba da počne generalni štrajk. Ipak, nije to problem samo vlasnika kafića, već i tih konobara koji tu rade“, rekao je Anđelković.
On dodaje da aktuelna situacija pogađa svakog građanina, bez obzira na sektor u kojem radi, jer usporavanje privrede utiče na manji rast plata i penzija krajem godine. Navodi i da su prihodi taksista prepolovljeni, dok, prema njegovim tvrdnjama, organizatori blokada planiraju da na sve načine onemoguće polaganje prijemnih ispita za narednu akademsku godinu.
Zoran Spasić podseća da je prošla godina završena sa titulom druge najbrže rastuće ekonomije u Evropi, dok se ove godine, usled blokada, bilježi značajan pad.
„Žele da vrate državu u onaj mračni period kada je trajao ekonomski genocid. Najoštrije osuđujem blokadu RTS-a, to je primer nasilja i očekujem reakciju institucija da se svi oni koji mogu da se identifikuju, procesuiraju. Oni šalju poruku da ljudi ne mogu da rade svoj posao, osim ako vam oni ne kažu šta da radite“, rekao je Spasić.
On ocenjuje da pojedini opozicioni akteri i učesnici blokada šire mržnju i nasilje jer, kako kaže, nisu uspeli u pokušaju sprovođenja obojene revolucije. Takođe, kritikovao je njihovo ponašanje za vreme Vaskrsa.
„Pogazili su hrišćanske vrednosti kada su, umesto da se okupe oko ideje mira i solidarnosti, oni su ‘terorisali’ RTS. To je udar na demokratiju, slobodu medija i profesiju. Uvek postoji potreba za reformisanjem kako bi se radilo brže, bolje i efikasnije. Država je uvek pozivala na dijalog i odgovornost. Ispunila je sve zahteve i time pokazala da joj je najvažnije da se studenti vrate na fakultete“, zaključio je Spasić.
On je takođe optužio određene profesore i dekane da „huškaju“ tuđu decu zarad ličnih interesa, izražavajući uverenje da će se sada, kada im studenti više nisu potrebni, svi ograditi od njih.
Izvor: kurir.rs