Poskupljuje namirnica koju koristimo svakodnevno: Uskoro cene veće za 10 do 15 procenata – Proizvođači objasnili razloge

|

Napitak uz koji se budi većina Srba uskoro poskupljuje. Naime, zbog suše i mrazeva u Brazilu, koji je najveći svetski uzgajivač kafe, jačanja dolara i problema s transportom i cene đubriva cena kafe će morati da pretrpi izvesne promene. Smanjen prinos kafe u Brazilu mogao bi izazvati nagli skok cene kafe širom sveta u narednim mesecima, objavio je Volstrit džornal.

Naši stručnjaci ističu da novo poskupljenje neće zaobići ni srpsko tržište. Prema podacima o trgovanju, fjučersi kafe porasli su za skoro 90 odsto prošle godine, nakon što su suša i mrazevi uticali na brazilsku proizvodnju.

Ekonomista Aleksandar Stevanović ocenjuje da ekonomski zakoni kažu da će kafa u narednih meseci sigurno poskupeti.

“Brazil proizvodi trećinu svetske kafe. Od mnogo faktora zavisi koja će cena biti na kraju. Brazil uglavnom proizvodi arabiku oko 70 odsto, a mi pijemo manje arabike. Kafom se uglavnom trguje u dolarima, a dolar je ojačao”, objašnjava Stevanović.

Najveći proizvođači su u zoni dolara kao ključne valute i to je ono što će nas možda više koštati od problema u Brazilu. Zavisni troškovi nabavke su povećani a skočili su i troškovi radne snage kod nas. Svakako biće skuplje nego u godinama posle 2017, kada smo imali veliki rast cene kafe, smatra Stevanović.

Takođe, pored ogromnog rasta cene transporta, stručnjaci očekivali da će se cene novih isporuka odraziti i na poskupljenje kafe za 10-15 procenata na domaćem tržištu, što se verovatno i sada može desiti.

Podsetimo, cena kafe u februaru ove godine skočila je na desetogodišnji maksimum, na 2,59 dolara po funti (jedna funta = 453,5 grama) i ostale su više nego prethodnih godina, što je povećanje od 18,06 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Osim toga, proizvođači mleka u Srbiji upozoravaju da od septembra treba očekivati nestašice jer se zbog niske otkupne cene i poskupljenja stočne hrane krave rasprodaju, zbog čega pada proizvodnja, piše agencija Beta.

Na ovo farmeri upozoravaju godinama unazad, a dodatni razlog za manjak mleka na tržištu jeste i to što proizvodnja ove namirnice pada i na svetskom tržištu zbog inflacije i cene hraniva, pa zbog toga i nema ni jeftine sirovine za uvoz.

Izvor: kurir.rs